Koalicja Bezpieczni w Pracy, powołując się na badania, podaje, że 31% warsztatów samochodowych nie przeprowadza obowiązkowych szkoleń BHP.
Tylko 65% respondentów – pracowników warsztatów samochodowych zadeklarowało, że w ich miejscu pracy organizowane są takie szkolenia. Prawie 60% mechaników pracujących w warsztatach uważa, że przepisy i procedury BHP nie utrudniają im pracy, jednak 26% badanych jest innego zdania. Jednocześnie, aż 39% respondentów przyznaje także, że byłoby skłonnych podjąć pracę z niższym wynagrodzeniem, ale z większym poziomem bezpieczeństwa. Wśród głównych czynników ryzyka związanych z pracą w warsztacie, respondenci najczęściej wskazywali bolesne i męczące pozycje (68%), stres (67%) oraz hałas i kontakt z substancjami chemicznymi lub biologicznymi (65%). Pracodawcy mogą zmniejszać ryzyko wypadku i zwiększać komfort pracy poprzez zapewnienie odpowiednich akcesoriów i środków ochrony indywidualnej. Badania zostały przeprowadzone na grupie 300 pracowników przez portal branżowy Motofocus.pl.
- Warsztaty samochodowe coraz częściej przywiązują wiele uwagi aspektom związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy. Z jednej strony wynika to z troski o pracowników i rosnącej świadomości dotyczącej ochrony środowiska, z drugiej czysty i bezpieczny warsztat to także gwarancja dla klientów, że jeśli oddamy tam swój samochód, to zajmą się nim profesjonaliści. Odpowiednio zorganizowane procesy BHP pomagają budować zaufanie do przedsiębiorców i zwiększają ich wiarygodność na rynku jako pracodawcy – uważa Tomasz Ładosz z Działu Sieci Serwisowych i Obsługi Klientów Kluczowych Inter Cars.