Pęknięcie tarczy hamulcowej. W jaki sposób do niego dochodzi?
2023-01-26
Rafał Majchrzak
Tarcze hamulcowe narażone są na czynniki zewnętrzne, które z czasem mogą doprowadzić do uszkodzeń. Jednym z nich jest pęknięcie tarczy hamulcowej, do którego dochodzi na powierzchni części roboczej tarczy. Są dwa rodzaje takiej usterki: na tarczy mogą pojawiać się pęknięcia promieniowe lub obwodowe. Występują one między częścią roboczą tarczy oraz wewnętrzną częścią zamocowaną do piasty koła.
Tarcze hamulcowe – pęknięcie promieniowe
Do pęknięcia promieniowego tarczy dochodzi wraz ze wzrostem prędkości obrotowej od strony koła. Sygnałem o uszkodzeniu są dobiegające coraz intensywniejsze odgłosy o rosnącej częstotliwości. W trakcie wytracania prędkości dochodzi do pulsacji momentu hamującego (i to mimo stałego nacisku na pedał hamulca).
1. W roboczej części tarczy hamulca uszkodzenie zwiększyć się może podczas gwałtownego hamowania lub w trakcie częstego wytracania prędkości podczas zjazdu w dół. Temperatury znacznie niższe występować mogą w miejscach, w których tarcza nie współpracuje z klockami. Przez tę właśnie różnicę w temperaturach dochodzi do „naprężeń” mechanicznych, a one są przyczyną termicznych pęknięć. Jeżeli na części roboczej tarczy powstaje charakterystyczny niebieski nalot, jest to znak, że tarcza uległa przegrzaniu.2. Pęknięcia pojawiać się mogą poprzez wady odlewnicze tarczy, jak również w wyniku nadmiernego mechanicznego zużycia tego elementu układu hamulcowego. Jeśli grubość części roboczej jest za mała, nie może ona przenieść obciążeń pojawiających się w czasie hamowania.
Tarcze hamulcowe – pęknięcia obwodowe
Tarcze hamulcowe są narażone też na pęknięcia obwodowe. Powoduje je zbyt mała grubość części roboczej tarczy. W wyniku uszkodzenia część robocza tarczy hamulcowej o kształcie pierścieniowym może odpaść od elementu zamontowanego do piasty koła.
Czytaj także:
Dlaczego współpracować z Inter Cars?
Skorzystaj z katalogu Inter Cars i zapisz się do newslettera – będziesz wówczas na bieżąco ze wszystkimi produktami w naszej ofercie, które mogą pomóc ci w lepszym funkcjonowaniu warsztatu!
Zapraszamy również do udziału w konkursie w naszych kanałach w social media (Facebook, Instagram) – sprawdzisz tam wiedzę nt. układów hamulcowych, a dla tych, którzy zapoznali się z artykułem i poprawnie odpowiedzą na nasze pytania w komentarzach, rozlosujemy 3 nagrody.