Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Ciekawostki

Co się przyda do serwisu hamulców? TOP 10 przyrządów do naprawy układu hamulcowego

2023-01-26

Rafał Majchrzak

Prawidłowy serwis układu hamulcowego to odpowiedzialne zadanie. Układ ten odpowiada za bezpieczeństwo jazdy oraz – co za tym idzie – zdrowie i życie Twoich klientów. Z szerokiej oferty Inter Cars wybraliśmy 10 przyrządów, które ułatwią Ci pracę!

TOP 10 przyrządów do naprawy układu hamulcowego
TOP 10 przyrządów do naprawy układu hamulcowego

Klucz do cofania tłoczków

Odpowiednia naprawa układu hamulcowego wiąże się z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. Jest nim m.in. klucz do tłoczków.

Potrzebny jest do prawidłowego montowania zacisków na tarczach hamulcowych, a w konsekwencji - niezbędny do bezpiecznego prowadzenia samochodu. Dzięki niemu, dokładnie wkręcimy poszczególne elementy. Najczęściej składa się z prętów gwintowanych, które umożliwią wciskanie tłoczka w zacisku hamulcowym.

Jest on niezbędny do cofania tłoczków w trakcie wymiany klocków lub klocków i tarcz. Wciskanie tłoczka przy pomocy młotka gumowego może uszkodzić tłoczek lub może nieprawidłowo go ułożyć w zacisku, a to może przyspieszyć zużycie klocków przez ich nierównomierne ścieranie. Niekorzystanie z klucza do cofania tłoczków może skończyć się również uszkodzeniem uszczelek tłoczka.

Zobacz ofertę Inter Cars w e-Catalog: klucze do cofania tłoczków

Zestaw do zarabiania przewodów hamulcowych

Standardowy zestaw zawiera adaptery o różnej średnicy – najczęściej od 5 do nawet 16 milimetrów, praskę i przecinak do rurek, a także odpowiednio dopasowane do adapterów ściski z otworami (o podobnych średnicach – od 5 do 16 mm). Do zestawu należy też zarabiarka do przewodów hamulcowych, odporna na pękanie oraz na mechaniczne uszkodzenia, powstałe chociażby przy upuszczeniu na ziemię. Przydatne będą również uchwyty do przewodów hamulcowych, przecinarka do przewodów oraz zestaw ścisków.

Dzięki niemu, łatwiejsze stanie się rozszerzanie i tzw. „kielichowanie” przewodów oraz rurek miedzianych do zarabiania końcówek hamulcowych. Odpowiednie akcesoria przydadzą się także do mechanizmów hydraulicznych, które uruchamiają sprzęgło, a także do końcówek miedzianych lub aluminiowych przewodów.

Kup zestaw do zarabiania przewodów hamulcowych

Zestaw do wymiany płynu hamulcowego i odpowietrzania układu

Jak się okazuje, bardzo duża część klientów warsztatów samochodowych niekoniecznie zawsze dba o to, by cyklicznie co 2-3 lata wymieniać płyn hamulcowy. W zestawie, który to umożliwia, znajdują się m.in. zbiornik, lanca, zestaw akcesoriów montażowych oraz odpowietrznik. Bez trudu może go obsługiwać jedna osoba przy użyciu sprężonego powietrza pod standardowym ciśnieniem (od 90 do 120 PSI).

Pozwala na wypuszczenie płynu przez odpowietrznik lub całkowitą wymianę płynu. Cały proces przebiega sprawnie dzięki zapobieganiu zapowietrzenia układu. Zestaw do odpowietrzania hamulców wyposażony jest w narzędzia wykonane z odpowiednią dokładnością, aby uniknąć odkształcania i pękania.

Zobacz narzędzia do wymiany płynu hamulcowego i odpowietrzania układu

Pompka podciśnieniowa

Pompka ta jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które służy nam do diagnostyki samochodów osobowych czy ciężarowych. Służy ona m.in. usuwania zanieczyszczeń, jak również do wytworzenia podciśnienia, które jest niezbędne do pracy hamulców. Jak sama nazwa wskazuje, jej działanie oparte jest na podciśnieniu. Jednym z elementów pompki podciśnieniowej jest wakuometr (zwany też próżniometrem), który mierzy ciśnienie w układzie hamulcowym. Oprócz tego, jest wyposażona w przełącznik, który w zależności od położenia pozwala na wytworzenie podciśnienia lub ciśnienia. Wykorzystuje się go w hamulcach klasycznych, z ABS, pneumatycznych, przewodach hamulcowych oraz serwomechanizmie.

Kup pompki podciśnieniowe układu hamulcowego

Klucz do przewodów hamulcowych

Przewody hamulcowe z czasem wymagają wymiany. Sztywne korodują, a miękkie wykonane z gumy, parcieją. Po 10 latach, a w nowszych autach nawet po kilku latach, może być konieczna ich wymiana. Taki klucz służy do odkręcania końcówek przewodów hamulcowych, które wraz z wiekiem będą wymagały wymiany w każdym aucie.

Kup przewody hamulcowe

Szczypce do pierścieni Segera

Pierścień osadczy sprężynujący (tak bowiem specjalistycznie nazywa się pierścień Segera) jest elementem zabezpieczającym w wielu konstrukcjach. Szczypce do pierścieni Segera to z kolei przyrząd stosowany do odginania pierścieni blokujących w układzie hamulcowym, najczęściej o rozmiarze od 180 do 200 mm. Szczypce posiadają też szczęki wyposażone w końcówki robocze o różnej średnicy, a także rozwartości samych szczęk. Im większe szczypce w naszym zestawie, tym także rozwartość szczęk jest większa, a przez to końcówka robocza – szersza.

Wybierz w e-Catalog szczypce do pierścieni Segera

Narzędzia miernicze: próbnik, suwmiarka i czujnik zegarowy

Narzędzia miernicze będą nam potrzebne do kilku czynności. Jeśli chcemy skontrolować stan płynu hamulcowego oraz zawartej w nim wody (należy pamiętać, że płyn jest silnie higroskopijny, więc pochłania wilgoć z otoczenia, stąd w zimę narażony jest choćby na zamarznięcie elementów układu hamulcowego, a w lecie na zagotowanie). Próbnik to przyrząd w kształcie długopisu. Zanurzany jest on w zbiorniczku z płynem hamulcowym, po którym elektronicznie następuje odczyt. Normalne zawartości wilgoci powinny mieścić między 2 a 3 procent, w przeciwnym razie płyn potrzeba wymienić.

Warto także pamiętać o suwmiarce i czujniku zegarowym, które mogą nam pomóc w pomiarach grubość klocków i tarcz hamulcowych. Zbyt cienkie klocki (około 1,5 mm) i tarcze wymagają wymiany (około 17 mm).

Zobacz też ofertę Inter Cars na: próbniki, suwmiarki i czujniki zegarowe

Narzędzia specjalistyczne i chemia

Ważne będą także inne narzędzia specjalistyczne przydatne m.in. do tarcz, bębnów oraz przewodów hamulcowych, jak również narzędzia do cofania tłoczków w zaciskach czy też do czyszczenia piast. Są to chociażby szczypce służące do demontażu sprężyn hamulcowych, stalowe szczotki do zacisków, narzędzia do montażu sprężyny hamulcowej, pilnik do zacisków hamulcowych czy też klucze do przewodów hamulcowych.

Oprócz tego, istotną rolę pełni chemia do układu hamulcowego, np. zmywacze do hamulców (który stosujemy do odtłuszczania elementów układu, usuwamy naloty, eliminujemy pyły z okładzin hamulcowych i usuwamy innego rodzaju zabrudzenia), smar syntetyczny (który utrzymuje ruchomość krytycznych części hamulcowych i służy m.in. do smarowania prowadnic zacisków hamulcowych) oraz smar ceramiczny.

Wybierz preparaty chemiczne do konserwacji układu hamulcowego

Tokarka do tarcz hamulcowych

Dzięki temu rodzajowi obrabiarki, można przedłużyć żywotność tarczy hamulcowej. Umożliwia ona obróbkę powierzchni, daje oszczędność czasu przy demontażu oraz montażu regenerowanej tarczy. Przydaje się chociażby, by zapobiegać korozji pod wpływem działania wody, powstawaniu rys, jak również w przypadku, gdy klocek nierównomiernie zużył tarczę i ma ona jeszcze odpowiednią grubość, ale jej powierzchnia stała się nierówna.

Sprawdź ofertę z tokarkami

Skorzystaj z katalogu Inter Cars i zapisz się do newslettera – będziesz wówczas na bieżąco ze wszystkimi produktami w naszej ofercie, które mogą pomóc ci w lepszym funkcjonowaniu warsztatu!

Zapraszamy również do udziału w konkursie w naszych kanałach w social media (Facebook, Instagram) – sprawdzisz tam wiedzę nt. układów hamulcowych, a dla tych, którzy zapoznali się z artykułem i poprawnie odpowiedzą na nasze pytania w komentarzach, rozlosujemy 3 nagrody.



Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email