Data publikacji: 2021-10-12

Dobre praktyki korzystania z komputera w domu i w firmie

Dzień Bezpiecznego Komputera - Inter Cars

Internet jest niesamowicie wygodnym narzędziem i daje ogromne możliwości rozwoju firmy i własnych kompetencji. Inter Cars nie tylko sam korzysta z dobrodziejstw sieci na co dzień, ale także udostępnia polskim warsztatom zaawansowane rozwiązania informatyczne – m.in. Inter Cars e-Catalog oraz eSOWA - które porządkują i usprawniają codzienne zadania w firmie.

Jakkolwiek Internet jest pomocny, należy pamiętać także o zagrożeniach, jakie mogą nas w nim spotkać. Kluczowa jest w tym kontekście, znana z dróg, zasada ograniczonego zaufania. Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki, które mogą pomóc nam w korzystaniu z Internetu w sposób bezpieczny.

1. Chroń wszystkie swoje numery identyfikacyjne. Nie podawaj, jeśli nie musisz numeru PESEL, NIP czy dowodu osobistego. W mediach społecznościowych nie dziel się wszystkimi szczegółami z życia prywatnego. Takie zachowania ułatwiają oszustom wzięcie na cel Ciebie lub Twoich znajomych.

2. Nie używaj jednego loginu/adresu e-mail oraz hasła do wszystkich aplikacji, usług i kont, jakie masz. Jeśli usłyszysz o wycieku z serwisu, w którym jesteś zarejestrowany, natychmiast zmień hasło w tej usłudze i wszystkich, w których miałeś takie same dane logowania.

3. Rozważ założenie całkowicie oddzielnych adresów e-mail do najważniejszych usług
, np. do firmowego komputera lub bankowości elektronicznej. Najlepiej byłoby również, gdybyś komputera do pracy używał tylko do pracy, a do użytku domowego i rozrywki miał oddzielny sprzęt. 

4. W każdej usłudze elektronicznej, w której to możliwe, włączaj weryfikację dwuetapową
, tzn. opcji potwierdzenia logowania przez kod wysłany na telefon lub przez specjalną aplikację (np. Microsoft Authenticator lub Google Authenticator). 

5. Nie klikaj bez namysłu w linki otrzymane e-mailem, SMS lub przez jakikolwiek komunikator
. Zwracaj uwagę na wygląd przesyłanego adresu www, m.in. na to czy zgadza się z instytucją, za którą podaje się nadawca (np. bank lub dostawca mediów).

6. Weryfikuj każdy telefon, e-mail, SMS, który dotyczy Twoich finansów. Pamiętaj, że banki nigdy nie oczekują, że podasz hasło na stronie innej niż standardowa strona logowania do konta. 

7. Pamiętaj o instalacji oprogramowania antywirusowego
oraz o odnawianiu licencji na nie. Także na telefonie i tablecie.

8. Na bieżąco aktualizuj wszystkie używane aplikacje
. Wiele z poprawek związanych jest podnoszeniem bezpieczeństwa danego programu. 

9. Świadomie przydziel dostępy do służbowego oprogramowania i danych
. Pracownik powinien mieć wgląd tylko w te dane, których potrzebuje do pracy. Pamiętaj też o odebraniu wszystkich dostępów, kiedy dana osoba odchodzi z firmy.

10. Wyczul swoich pracowników na zagadnienie bezpieczeństwa w sieci
. Przedstaw im powyższe zasady i poproś o ich przestrzeganie. Przypominaj też o nich, aby nie była to tylko informacja przekazaną przy zatrudnieniu, o której w końcu zapomną.

Powyższe zasady nie wyczerpują tematu. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu nt. zagrożeń, jakie mogą nas spotkać w sieci. Zachęcamy też, aby kwestię bezpieczeństwa informatycznego traktować jako istotną część prowadzenia firmy i co pewien czas odświeżać sobie wiadomości z tego obszaru. Tak samo jak postępuje się w warsztacie m.in. w kwestii nowinek technicznych oraz rozwoju metod serwisowania pojazdów.

____

Artykuł powstał we współpracy z Maciejem Bartkowskim, ekspertem w obszarze zabezpieczeń IT, zajmującym stanowisko Manager Security Operation Center w Inter Cars.