Data publikacji: 2021-10-12

Na co uważać w sieci? Bezpieczny komputer w domu i w firmie

Inter Cars - bezpieczeństwo w sieci

Całe życie oparte jest na komputerach, a sieć niezaprzeczalnie pomaga w rozwoju własnego biznesu. Aby ją sprawnie wykorzystywać potrzebne są jednak odpowiednie e-narzędzie. Polskim warsztatom dostarcza je Inter Cars - wśród nich są m.in. Inter Cars e-Catalog, eSOWA oraz usługa Haynes Pro. Internet to jednak nie tylko szanse, ale i wyzwania, związane m.in. z bezpieczeństwem informatycznym.

Dlatego też publikujemy dzisiaj, w związku z przypadającym 12 października Dniem Bezpiecznego Komputera, zestaw porad dotyczących tego obszaru. W poniższym artykule przedstawimy, jakimi m.in. metodami posługują się dziś internetowi przestępcy. Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z 10 dobrymi praktykami korzystania z komputera i Internetu w domu i w firmie.

Artykuły powstały we współpracy z Maciejem Bartkowskim, ekspertem w obszarze zabezpieczeń IT, zajmującym stanowisko Manager Security Operation Center w Inter Cars.

Uwaga na wycieki danych

Często możemy usłyszeć o wyciekach danych z rozmaitych serwisów. Nie jest tak źle, jeśli jest to tylko adres e-mail oraz imię i nazwisko. W takich wyciekach potrafią się jednak pojawiać też hasła lub ich skróty, czyli tzw. hashe. Jeśli więc używamy tego samego adresu loginu i hasła w wielu serwisach (w mediach społecznościowych, serwisach aukcyjnych czy  poczcie elektronicznej) hakerzy mogą łatwo się do nich włamać. Gdy natomiast uzyskają dostęp do skrzynki mailowej, której adres e-mail służy nam jako login do innych serwisów, mogą próbować użyć opcji "odzyskaj hasło" i zalogować się do kolejnych usług. Wykorzystując pozyskane w ten sposób dane, przestępcy mogą podszyć się pod nas w firmach finansowych i wziąć na nas kredyt, np. chwilówkę albo spróbować oszukać „jako my” naszych znajomych.

Weryfikuj wiadomości prywatne i służbowe

Przestępcy mogą podszywać się pod naszych znajomych w mediach społecznościowych. Po zalogowaniu się na czyjeś konto mogą w imieniu naszego bliskiego przyjaciela poprosić o szybki przelew BLIK. "Cześć, jestem przy kasie w sklepie a zapomniałem portfela. Podeślesz mi szybko kod BLIK. Oddam Ci od razu jak wrócę do domu". W przypadku firmy w takiej fałszywej wiadomości może być prośba o zmianę nr konta na stały przelew za jakąś cykliczną usługę albo prośba opłacanie zaległej faktury. Jeśli w nią uwierzymy grozi nam, że pieniądze sami przelejemy złodziejom.

Zastanów się zanim klikniesz

Sposobem, aby uzyskać dostęp do naszych kont może być też wysłanie nam wiadomości z linkiem, udającej treść zaufanego nadawcy (np. banku lub firmy dostarczającej prąd). Kliknięcie w niego może spowodować pobranie na nasze urządzenia: telefon lub komputer oprogramowania szpiegującego (które sczyta np. wpisywane przez nas hasło do banku) albo przeniesie nas na stronę, na której sami podamy dane potrzebne oszustom do ich działań (ponieważ wyglądać będzie ona jak np. serwis naszego banku).

Ograniczone zaufania na drodze i przy komputerze

To tylko część zagrożeń, z jakimi możemy się spotkać przy pracy na komputerze. Podstawową zasadą, która pomoże nam ich unikać jest odpowiedzialność i ograniczone zaufanie. Konkretne wskazówki, co zrobić, aby być w Internecie bezpieczniejszym, przedstawiamy w naszym drugim artykule, opublikowanym z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera.