Bądź o krok przed konkurencją! Weź udział w szkoleniach dla mechaników pojazdów ciężarowych
Telefon komórkowy nawet 10 razy na godzinę! Kierowcy ciężarówek uzależnieni…
2023-01-13
Jakub Olkowski
Nawet dziesięć razy na godzinę - tak często kierowcy sięgają po telefon w czasie jazdy. Wyniki badań z Francji są niepokojące...
ASAF, stowarzyszenie zarządców francuskich autostrad, z niepokojem zauważyło, że po okresie pandemii kierowcy zawodowi coraz mniej skupiają się na jeździe. O osiem procent wzrosła ilość wypadków drogowych (w 2020 r. względem 2019 r.), negatywnych zachowań oraz najechań na tył innych aut z tragicznymi konsekwencjami.
W związku z tym ASFA postanowiła przeprowadzić badanie, by zrozumieć, co rozprasza kierowców dokonujących przewozy. Zlecono je prywatnej firmie Cerema, a kierowcy wiedzieli o przeprowadzanym działaniu. W wybranych pojazdach zamontowano kamery rejestrujące zachowania prowadzących.
Telefony komórkowe a kierowcy ciężarówek...
Jak się okazuje, rozpraszaczami uwagi były telefony komórkowe. Statystycznie każdy z kierowców korzystał z nich dziesięć razy w ciągu godziny, średnio po 32 sekundy. Z tego przez 2,4 sekundy prowadzący zupełnie nie zwracał uwagi na sytuację na drodze. Przy prędkości 80 km/h, a taka prędkość maksymalna jest dopuszczalna dla ciężarówek o DMC powyżej 3,5 tony na terenie Polski, odpowiada to niecałym 54 metrom. Rekordziści odrywali wzrok od drogi na 9 sekund. A więc przez blisko 200 m nie monitorowali sytuacji na drodze.
Sprawdź ofertę uchwytów na telefon!
Sytuacja w Polsce
Na razie brak informacji o podobnych badaniach w Polsce. Jeśli przyjmiemy, że w naszym kraju aktywnych jest 2 465 367 z 3 610 745 pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w CEPiKu, a tylko połowa kierowców zdradza podobne zachowania, ryzyko wypadku w wyniku korzystania z telefonu komórkowego wciąż jest ogromne.
Zdaniem Instytutu Transportu Samochodowego, bazującego na danych policji, co czwarty wypadek w Polsce może wynikać z użytkowania telefonu komórkowego w czasie jazdy. Oczywiście w tym wypadku dane dotyczą wszystkich kierowców aut. Badania przeprowadzone przez ITS dowodzą, że korzystanie z telefonu nawet przez zestaw głośnomówiący pogarsza sprawność mózgu pod względem dostrzegania przeszkód. Oderwanie wzroku od drogi na 2 sekundy zwiększa prawdopodobieństwo wypadku dwukrotnie. Obsługa smartfonu podwyższa to ryzyko nawet dziesięciokrotnie. Tutaj warto wspomnieć, że wypadki w Polsce zdarzają się średnio co 23 minuty.
Warto o tym pamiętać sprawdzając nasz telefon.
Co grozi za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy w Polsce?
Za korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy (rozmowa, obsługa wyświetlacza), od 17 września 2022 kierowcy grozi 12 pkt. karnych oraz mandat w wysokości 500 zł. Dotyczy to także sytuacji, kiedy pojazd nie porusza się z powodu warunków na drodze, a więc np. w korku podczas oczekiwania na zmianę światła. Rozmowa dopuszczalna jest tylko poprzez zestaw głośnomówiący (słuchawkowy oraz zintegrowany z systemem audio auta).
Przy okazji warto wspomnieć, że policja ma prawo wystawić mandat nie tylko w przypadku złapania kierowcy na gorącym uczynku, ale także, jeśli takie wykroczenie zostało zarejestrowane na zdjęciu z fotoradaru czy podczas nagrywania wideorejestratorem.Przeczytaj także:
Wiem, że mogę osiągnąć jeszcze więcej – wywiad z Bartoszem Ostałowskim!
Inter Cars z tytułem Innowatora 2022
Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?
Przeczytaj najnowsze wydanie „Inter Truck”!
Ekologiczna stal w ciężarówkach, co to znaczy?