Pomiń nawigację
Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

I-Shift - automatyczna skrzynia biegów w Volvo. Na co trzeba zwrócić uwagę?

2024-05-29

Volvo I-Shift - to automatyczna skrzynia biegów o dużej płynności stosowana w pojazdach marki. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Volvo I-Shift
Volvo I-Shift

I-Shift to rodzaj zautomatyzowanej skrzyni biegów stosowanej w pojazdach marki Volvo. Jest to zaawansowany system zmiany biegów, który pozwala kierowcom na płynną jazdę i oszczędność paliwa. Skrzynia I-Shift automatycznie dobiera przełożenia w zależności od warunków drogowych i obciążenia pojazdu, co zapewnia wygodną jazdę dla kierowcy. Przekładnia składa się z trzech głównych modułów.

Jednak, jak każda konstrukcja boryka się z pewnymi problemami. Wraz z rosnącym przebiegiem częstemu zużyciu ulega synchronizator półbiegów, który znajduje się na wałku wejściowym skrzyni biegów. Najczęściej pojawia się to przy ruszaniu pojazdem. Wybierając pozycję jazdy „D”, wybierak nie dopina biegu. Przy załączeniu sprzęgła i próbie ruszenia wyrzuca na pozycję „N”. Sytuacja ta nasila się przy biegach parzystych. 

Powszechne jest zużycie się elementów ze sobą współpracujących widoczne na zdjęciu.

Ubytek materiału powoduje zbyt duży luz technologiczny, co w konsekwencji prowadzi do utrudnionej pracy wybieraka i załączania synchronizacji.

Kolejnym typem zużycia jest wytarcie się powierzchni stożka i hamulca, które prowadzi do nieprawidłowej pracy synchronizatora, co w efekcie powoduje, że elementy nie są odpowiednio wyhamowywane, przez co zmiana przełożeń jest zaburzona.

Zużycie pierścieni synchronizatora, weryfikujemy poprzez ich demontaż i pomiar grubości.

Mierzymy odległość od dolnej krawędzi stożka, do górnej krawędzi hamulca. Pomiaru dokonujemy w kilku miejscach na jego obwodzie. Przy nowej synchronizacji wartość ta wynosi 19,5 +/- 0,3 mm. Wymiar minimalny to 18,4 mm. Poniżej tej wartości pierścienie kwalifikują się do wymiany.

W swojej ofercie posiadamy zestawy synchronizatorów, jak i części pojedyncze, czyli pierścienie stożkowe, pierścienie hamujące, sprzęgła przesuwne, korpusy czy zabezpieczenia synchronizatora.

Przeczytaj także:

Kryzys w transporcie: raczej zwolnienia, niż wzrost zatrudnienia...

Konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. Co ze służbowymi ciężarówkami?

Najczęstsze niesprawności pojazdów ciężarowych? Zdziwienia nie ma...

Unijna agencja transportowa – nowy pomysł na organ kontrolny?

Dłuższe zestawy w Holandii od 21 roku życia...


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email