Płyn chłodzący składa się z wody, glikolu etylenowego lub propylenowego oraz pakietu dodatków. Glikol obniża temperaturę krzepnięcia płynu. Ponieważ glikol jest żrący, w skład dodatków wchodzą m.in. dodatki antykorozyjne (tzw. inhibitory korozji), stabilizatory, dodatki antypienne, barwnik. Obecnie produkuje się trzy typy dodatków antykorozyjnych stosowanych w płynach chłodzących. W zależności od typu dodatku rozróżnia się płyny IAT, OAT lub HOAT. Producent pojazdu określa w instrukcji obsługi, jaki typ dodatków antykorozyjnych może być stosowany w danym silniku.
Płyn typu HOAT (Hybrid Organic Acid Technology – technologia hybrydowych dodatków organicznych) zawiera środki przeciwkorozyjne na bazie krzemianów i kwasów organicznych. Płyny te zachowują się jak IAT, ale mają dłuższą trwałość i zapewniają lepszą ochronę elementów aluminiowych oraz dodatkowo zabezpieczają przed korozją wżerową pompę wody.
Degradacja płynu chłodzącego
Podczas eksploatacji płynu chłodzącego należy kontrolować punkt zamarzania płynu, a więc zawartość glikolu. Zawartość procentową glikolu można określić aerometrem, mierząc ciężar właściwy (gęstość) mieszaniny glikolu i wody lub refraktometrem mierzącym załamanie światła w mieszaninie. Pomiar refraktometrem jest dokładniejszy. Glikol ma niższą skłonność do parowania, dlatego zmniejszenie poziomu płynu jest spowodowane parowaniem wody. W przypadku ubytków płynu poniżej 10% objętości układu można dolać wody destylowanej. Ubytki powyżej 10% należy uzupełnić płynem chłodzącym i poszukać źródła wycieku.
Zużyciu eksploatacyjnemu ulegają dodatki antykorozyjne, w wyniku czego płyn chłodniczy wchodzi w reakcję z metalami występującymi w układzie chłodniczym. Brak dodatków antykorozyjnych powoduje przyspieszoną korozję elementów układu chłodzenia i samego silnika oraz osadzanie się osadów pogarszających wymianę ciepła. Z tego powodu niektóre płyny chłodzące typu IAT należy wymieniać co 2 lata, nawet jeśli wymagania dotyczące zamarzania są w normie.
Niebezpiecznym zjawiskiem jest kawitacja. Zjawisko kawitacji powstaje w wyniku lokalnego spadku ciśnienia statycznego cieczy, co prowadzi do jej wrzenia i uderzania z ogromną prędkością pęcherzyków gazu w powierzchnie, np. tulei cylindrowej. Powstają wówczas mikrouszkodzenia powierzchni i hałas. Przyczyn powstania zjawiska kawitacji jest wiele, lecz jednym z ważniejszych jest temperatura cieczy. Skład chemiczny płynu chłodzącego zmniejsza zjawisko kawitacji, gdyż temperatura wrzenia płynu jest wyższa niż samej wody. Niemniej kawitację wywołuje także zmiana odczynu pH płynu chłodniczego (z zasadowego na kwasowy), co jest wywołane zużyciem płynu. Kwasowy odczyn płynu wywołuje także elektrolizę osłabiającą strukturę cząsteczkową metalu, na którą są szczególnie podatne aluminiowe chłodnice. Właściwy odczyn pH utrzymują tzw. inhibitory azotanu, które pod wpływem czasu tracą swoje właściwości.
Jaki płyn chłodzący dolać?
Podczas obsługi układu chłodzenia należy zwrócić uwagę na:
- odpowiedni poziom płynu chłodniczego,
- stężenie mieszaniny wody i glikolu.
Z wymianą gotowego płynu chłodniczego nie ma w zasadzie problemu. Należy tylko zadbać, by jego ilość była właściwa. Warto zauważyć, że układ chłodzenia działa poprawnie, gdy jest całkowicie napełniony płynem. Za niski poziom płynu powoduje powstawanie w układzie oparów glikolu/wody, które są bardzo agresywne chemicznie i powodują korozję elementów układu.
Często płyny chłodzące występują w postaci koncentratu, bez dodatku wody. W koncentracie zawartość glikolu wynosi od 95 do 90%, a dodatków – od 5 do 10%. Przygotowując płyn do postaci eksploatacyjnej, należy koncentrat rozpuścić w wodzie w proporcji ok. 50/50%. To najlepsza proporcja z punktu widzenia krzepnięcia w niskiej temperaturze, zdolności płynu do przewodzenia ciepła i prawidłowego działania środków antykorozyjnych (jest ich tyle, ile potrzeba). Dla typowego płynu chłodniczego na bazie glikolu oznacza to, że taki roztwór nie zamarza w temperaturze do –37 st. C oraz wrze w temp. 124 st. C przy ciśnieniu w układzie 1,5 MPa. Zbyt duża zawartość koncentratu, powyżej 70%, powoduje nadmierne przegrzewanie się silnika, a za mała, poniżej 30%, powoduje zamarzanie płynu i korozję układu.
Czym rozcieńczać płyn chłodzący?
Do rozcieńczania koncentratu należy stosować wyłącznie wodę destylowaną. Woda tzw. wodociągowa jest niewłaściwa, gdyż zawiera związki wapnia i magnezu powodujących powstawanie osadu (tzw. kamienia kotłowego). Czasami spotykane przetarcie rurek rdzenia chłodnicy jest spowodowane zbyt dużą ilością krzemianu (złe rozcieńczenie koncentratu) lub użyciem wody wodociągowej zamiast destylowanej. Przygotowując samemu płyn chłodzący, należy dokładnie wymieszać koncentrat i wodę w czystym pojemniku, a następnie wlać go do układu chłodzenia.
Podczas ewentualnego mieszania ze sobą różnych płynów chłodniczych, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Można mieszać ze sobą płyny zawierające glikol etylenowy z propylenowym. Zazwyczaj stosuje się glikol etylenowy, który ma lepsze własności przewodzenia ciepła niż glikol propylenowy. Zabronione jest jednak mieszanie ze sobą płynów zawierających różne dodatki antykorozyjne. Z tego powodu producenci płynów stosują dodatki barwiące. Płyny typu IAT czy OAT mają różny skład chemiczny i różny współczynnik pH, a inhibitory korozji działają w wąskim zakresie współczynnika pH. Zmieszanie takich płynów może spowodować nieoczekiwane reakcje chemiczne między składnikami płynów, powodując pogorszenie własności antykorozyjnych i tworzenie się osadów utrudniających odprowadzanie ciepła. Specjaliści pozwalają jednak na mieszanie ze sobą dwóch płynów identycznego typu (np. IAT) markowych producentów.