Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

Paski rozrządu INA – postaw na sprawdzone rozwiązania

2023-08-11

Sprawnie działający pasek rozrządu jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika. Musi mieć nie tylko odpowiednią ilość zębów, ale też być odpowiednio napięty, aby nie przeskakiwał ani nie zsuwał się w czasie pracy.

Każdy mechanik doskonale zdaje sobie sprawę, że wymiana rozrządu i jego elementów jest jedną z najbardziej czasochłonnych czynności serwisowych. Żeby przebiegała sprawnie, warto korzystać z rekomendowanych rozwiązań, polecanych przez czołowych dostawców, takich jak Schaeffler.

Firma pod marką INA proponuje inteligentne rozwiązania do wymiany pasków zębatych. Zestawy te zawierają wszystkie elementy potrzebne do wymiany, a każdy z nich jest indywidualnie dopasowany do danego samochodu:

  • pasek rozrządu,
  • rolka napinacza,
  • rolka prowadząca,
  • wymagane akcesoria, takie jak śruby, nakrętki i uszczelki.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rozwiązań naprawczych Schaeffler, zestawy pasków zębatych INA są perfekcyjnie dopasowane, aby zapewnić optymalną funkcjonalność pojazdu po naprawie. Ogólnie obowiązuje zasada, że naprawy, w których wymienia się tylko pasek, poszczególne napinacze lub koła pasowe, są zdecydowanie odradzane, ponieważ wszystkie te elementy tworzą skoordynowany system. Dlatego specjalista warsztatowy zawsze wymienia wszystkie istotne elementy całego napędu rozrządu.Zsuwanie się paska rozrządu w krótkim czasie po wymianie w silnikach benzynowych 1.6 i 2.0 grupy VW

W samochodach grupy VW wyposażonych w silniki benzynowe 1.6 lub 2.0 może dochodzić do zsuwania się paska rozrządu. Pomimo napinacza, wyposażonego w bieżnię z burtami, prowadzenie jest nieliniowe i może skończyć się kolizją silnika. Na co należy zwrócić uwagę?

Zestaw INA  nr 530 0171 31 jest kompletny i składa się z napinacza, pompy wody oraz paska rozrządu o szerokości 23 mm. Dość prosta konstrukcja nie powinna powodować większych komplikacji. Natomiast po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów zauważamy, że pasek rozrządu zsunął się na zewnątrz kół zębatych pompy wody, wałka rozrządu i wału korbowego, powodując jednostronne jego uszkodzenie.

Dzieje się tak, ponieważ  szerokość paska wynosi 23 mm, a bieżnia między burtami ma 26 mm.Rozwiązanie problemu

Aby nie doszło do opisywanej sytuacji należy zwrócić uwagę na szpilkę w bloku silnika. Gwint, który utrzymuje napinacz w miejscu nie może wystawać poza powierzchnię styku. Jeżeli jest odwrotnie, napinacz nie przylega do bloku silnika, klinuje się na gwintowanej  części (M10),  powodując przekoszenie układu rozrządu i zsuwanie się paska. Przed montażem  nowego napinacza należy dokręcić szpilkę, tak aby część M10 nie wystawała poza obrys bloku.

Podczas montażu rolki napinającej 531 0203 20, należy upewnić się czy szpilka (M10) jest w pełni wkręcona. Gwint nie może wystawać z bloku silnika (Foto 2)

Jeśli gwint (M10) na szpilce nie jest całkowicie wkręcony (Foto 1), rolka napinająca nie leży na równi z powierzchnią bloku silnika i z tego powodu ulega uszkodzeniu. Dokręcanie napinacza na wystającym gwincie części szpilki powoduje błędne wrażenie, że napinacz jest prawidłowo zamocowany.


   

Fot. 1 Szpilka nie jest poprawnie wkręcona; Fot. 2 Szpilka jest poprawnie wkręcona

Kiedy silnik pracuje, wynikłe z tego powodu siły w rolce napinającej mogą spowodować obluzowanie się szpilki/napinacza, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

Niestety, takich szczegółów nie znajdziemy w ogólnodostępnych instrukcjach montażu paska.

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników www.repxpert.pl


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email