Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

Kolejna szkoła dołącza do programu „Młode Kadry”

2019-04-08

Lista szkół należących do programu Młode Kadry powiększyła się o kolejną placówkę. Do prestiżowego grona placówek wspieranych przez Inter Cars i partnerów projektu dołączyła najstarsza tego typu szkoła w Polsce.

Wraz z początkiem roku do programu „Młode Kadry” dołączył Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie. Uroczyste podpisanie porozumienia edukacyjnego odbyło się 23 stycznia 2019 w budynku przy ulicy Szczęśliwickiej 56, gdzie obecnie mieści się placówka.

- Nie będę ukrywać, że obecność w programie „Młode Kary” szkoły z długą i piękną tradycją, a jednocześnie realizującej działalność dydaktyczną w nowocześnie zorganizowanej i wyposażonej przestrzeni jaką jest Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1, to dla nas ważne. Chcemy wspierać młode talenty i ich nauczycieli, ponieważ jesteśmy świadomi tego, jak istotna będzie ich rola w budowaniu przyszłości rynku motoryzacyjnego w Polsce. Mam pełne przekonanie, że już niedługo Ci młodzi ludzie będą stanowili o sile branży w naszym kraju i nie tylko. – mówi Marta Ciesielska, menadżer projektu „Młode Kadry” z Inter Cars SA.

Najstarsza tego typu szkoła w Polsce

Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 jest najstarszą szkołą samochodową w Polsce. Placówka kontynuuje historię i tradycję powstałej w 1925 r. Państwowej Szkoły Technicznej, której akt erekcyjny wyraźnie określał jej rolę: „szkoła średnia techniczna typu zasadniczego dla kształcenia pracowników, konstruktorów i techników, dla fabryk, warsztatów i zakładów przemysłowych, lotniczych i samochodowych”.

Początkowo mieściła się ona przy ulicy Mokotowskiej, ale już w roku 1927 przeniesiono ją do budynku przy ulicy Hożej 88. Kolejne lata przynosiły zmiany nazwy szkoły, a także rozszerzenie jej profili kształcenia. Przed wojną szkoła miała aż trzy wydziały: samochodowy, lotniczy i budowy okrętów. Po wyzwoleniu Warszawy placówka wznowiła swoją działalność jako Państwowe Liceum Techniczne w gmachu przy ul. Chmielnej, a zajęcia warsztatowe odbywały się w Szkole Inżynierskiej przy ul. Narbutta. Po remoncie i uporządkowaniu budynku przy ul. Hożej, szkoła wróciła do dawnej lokalizacji i pozostawała w niej aż do roku 2012.

Rok szkolny 2012/2013 to zupełnie nowy rozdział w jej historii, bowiem placówka rozpoczęła działalność dydaktyczną przy ulicy Szczęśliwickiej 56. W 2017 roku przy nowej siedzibie szkoły została zbudowana i oddana do użytku nowoczesna i świetnie wyposażona hala dydaktyczna, umożliwiająca wszechstronną realizację programu nauczania w części dotyczącej praktycznej nauki zawodu.

O programie

„Młode Kadry” to program stworzony przez Inter Cars SA w 2012 roku, polegający m.in.   na dostarczaniu aktualnej wiedzy, umiejętności technicznych i technologicznych nauczycielom oraz uczniom współpracujących szkół poprzez dostęp do tradycyjnych szkoleń i tych na platformie e-learningowej, a także doposażaniu w nowoczesny sprzęt warsztatowy. Jest również „zawodową trampoliną”, która młodym ludziom ma ułatwić start w życiu zawodowym. Program wspiera cyklicznie organizowany konkurs wiedzy i umiejętności pod nazwą Young Car Mechanic oraz praktyki i staże dla najlepszych uczniów.

Obecnie w programie ‘Młode Kadry ‘uczestniczą 23 szkoły techniczne z całego kraju.

Parterami strategicznymi projektu są firmy Castrol, Contitech, NTN SNR, SKF, Osram, Mahle, Bilstein, Bosch, Schaeffler, BioService, Q Service Castrol.


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email