1. Aktualności

Bezpieczne i wygodnie parkowanie z Hella

2022-11-07

W asortymencie marki Hella klienci Inter Cars znajdą ponad 70 referencji do ponad 22 000 modeli samochodów.
Czujniki parkowania Hella - najwyższa jakość
Czujniki parkowania Hella - najwyższa jakość

Jakie rodzaje czujników są dostępne?

Czujniki parkowania PDC (z ang. Park Distance Control)  to czujniki wchodzące w skład systemu wspomagającego kierowcę, który wspiera go podczas manewrowania i parkowania oraz ostrzega o przeszkodach w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdu. Czujniki te montowane są w zasadzie tylko w dwóch kombinacjach, tj. tylnie lub tylnie w połączeniu z przednimi.

W produkcji seryjnej nie stosuje się czujników tylko z przodu pojazdu. Często producenci posługują się swoimi własnymi nazwami czy akronimami, chcąc podkreślić zaawansowanie ich systemów, które jednak opierają się na jednej z trzech podstawowych technologii, jakimi są czujniki ultradźwiękowe, radarowe oraz rzadziej elektromagnetyczne.

Niezależnie od użytej technologii, wykrywanie przeszkód jest sygnalizowane kierowcy w postaci ostrzeżeń dźwiękowych, wizualnych lub kombinacji obydwu z nich. Niektóre z układów PDC dodatkowo są wspomagane widokiem z kamery wyświetlanym na monitorze pokładowym pojazdu, często również z naniesioną komputerowo siatką pola manewru, co znacząco ułatwia manewrowanie.

W droższych wersjach wyposażeniowych stosuje się kilka kamer szerokokątnych wokół pojazdu, których obraz, po przetworzeniu przez komputer, wyświetlany jest również na monitorze pokładowym, jednak ukazany jako widok znad pojazdu, tzw. widok 360. Aktywacja układu, w zależności od marki i modelu pojazdu, może odbywać się automatycznie (np. po włączeniu biegu wstecznego, lub wykryciu przeszkody znajdującej poniżej określonej odległości) lub manualnie, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na desce rozdzielczej.  Dezaktywacja odbywa się najczęściej po przekroczeniu określonej prędkości, z reguły nie większej niż 20 km/h, lub po wyłączeniu biegu wstecznego.

Coraz częściej czujniki te wchodzą w skład układów ADAS (z ang. Advanced Driver Assistance Systems) co, np. w przypadku naprawy bądź wymiany czujnika, wymaga jego kalibracji z całym systemem.

Jak działają czujniki parkowania?

Zasada działania czujników parkowaniaDziałanie czujnika ultradźwiękowego
(obecnie zdecydowanie najpopularniejszego) polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych, zwykle od 50 kHz do 60 kHz. Przesyłany sygnał jest określany jako „ćwierkanie”, a sygnał powracający jako „echo”. Odległość jest obliczana na podstawie czasu powrotu sygnału jako „echo” w mikrosekundach z wykorzystaniem prędkości dźwięku (58us/cm).

Budowa – czujnik PDC ma wbudowaną własną elektronikę, która przetwarza sygnał dla ECU układu (z ang. Electronic Control Unit). Od czujnika odchodzą trzy przewody, z czego jeden jest sygnałowy a dwa zasilające. Elementami emitującymi fale jest specjalna membrana oraz piezo-ceramika, które są umieszczone w specjalnym pierścieniu ekranującym, zapewniającym niezakłócony proces wysłania i odbierania fal ultradźwiękowych.

Awaria czujnika parkowania następuje głównie w skutek uszkodzenia mechanicznego, najczęściej podczas kolizji, wypadku czy nieprawidłowo wykonywanych czynności serwisowych. Może dochodzić również do zaśniedzenia pinów kontaktowych czujnika lub uszkodzeń podczas próby kradzieży.

Czujnik parkowania nie podlega naprawie, co oznacza, że należy go wymienić!

Dlaczego czujniki od HELLA?

  • Ponad 70 referencji do ponad 22 000 modeli samochodów
  • Pokrycie dla blisko 7 mln pojazdów
  • Najlepsza cena wśród dostawców premium
  • Najwyższa jakość oraz wsparcie techniczne
  • Czujniki pokryte farbą podkładową – możliwe malowanie w kolorze nadwozia
  • Zabezpieczenie przeciwko niepożądanemu demontażowi (kradzieży)
  • Duże doświadczenie w produkcji systemów wspomagania kierowcy (np. radary)

Znajdź i zamów odpowiedni czujnik parkowania marki Hella, korzystając z Inter Cars e-Catalog.

Czytaj więcej:

Poradnik akumulatorowy – wszystko, co musisz wiedzieć o akumulatorach

Akumulator w pojeździe z systemem Start-Stop – o czym należy pamiętać?

Wyszukuj, zamawiaj i płać za części z Inter Cars e-Catalog

Obsługa wizytówki na Motointegrator.com przez Inter Cars e-Catalog – nowe, wygodne rozwiązanie


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email
Infolinia
801 80 20 20
Pon-Pt 8:00 - 18:00
Sob 9:00 - 13:00
Klienci flotowi:
22 714 14 14
Logo Inter Cars
Inter Cars S.A.
ul. Gdańska 15,
Cząstków Mazowiecki,
05-152 Czosnów
+48 22 714 17 10
+48 22 714 17 12
[email protected]

Powered by IC Developers Team © 2024 Inter Cars

Polityka cookiesFAQ RODOInformacja o przetwarzaniu danych
LinkedIn
Instagram
Youtube
Facebook