
Sprawdź letnią ofertę szkoleń dla mechaników ciężarówek
2013-02-06
Do największych zamówień zrealizowanych w Polsce należały m.in. dostawy 35 sztuk Urbino do Białegostoku oraz 30 niskopodłogowców dla MPK w Krakowie i 20 dla MZA w Warszawie.
W minionym roku firma Solaris sprzedała poza granicami kraju 743 autobusy i trolejbusy (wzrost o 8,2% w porównaniu do 2011 roku). W Niemczech sprzedano rekordową liczbę 268 pojazdów (dla porównania w roku 2011 - 248 sztuk, wzrost o 8,1%). To pozwoliło polskiej firmie na zwiększenie udziałów w niemieckim rynku autobusowym z 10% do 13%. Tym samym Solaris kolejny rok z rzędu był największym zagranicznym dostawcą autobusów w tym kraju. Do największych ubiegłorocznych kontraktów zagranicznych pozyskanych przez firmę Solaris należały zamówienia dla: Burgas (67 autobusów, Bułgaria), Avignon (43 autobusy, Francja) czy Pragi (40 autobusów, Czechy). Firma ma również w ofercie autobus z napędem wyłącznie elektrycznym.
W 2012 roku firma Solaris zakończyła realizację zamówienia dla MPK w Poznaniu dostarczając 22 tramwaje Tramino. Była to realizacja drugiej części zamówienia, które łącznie dotyczyło 45 sztuk tramwajów. W minionym roku rozpoczęły się prace produkcyjne związane z realizacją pierwszego zagranicznego kontraktu na pojazdy szynowe marki Solaris. Chodzi o pięć dwukierunkowych tramwajów dla miejscowości Jena, których dostawa zaplanowana jest na drugą połowę tego roku. Firma poczyniła kolejny krok na drodze do realizacji planów rozwojowych związanych z pojazdami szynowymi. Jest nim zdobycie certyfikatu IRIS (International Railway Industry Standard), który potwierdza spełnianie najwyższych światowych standardów w zakresie projektowania, produkcji i dostaw pojazdów szynowych. „Rok 2012 – biorąc pod uwagę ogólną sytuację gospodarczą i rynkową – należy uznać za trudny, ale pomyślny dla naszej firmy. Ostatni rok to raczej powrót do stanu normalnego niż spadek rynku.
Portfel zamówień na rok 2013 wygląda obiecująco. Ten rok przyniesie wiele wyzwań dla naszej branży, jak chociażby wdrożenie do produkcji pojazdów spełniających normę emisji spalin EURO VI. Nową generację autobusów zaprezentujemy na targach IAA w Hanowerze w roku 2014” – powiedziała na konferencji prasowej Małgorzata Olszewska, członek zarządu Solaris Bus & Coach.