
Sprawdź letnią ofertę szkoleń dla mechaników ciężarówek
2014-01-02

Oferta wersji i odmian Eurocargo jest najbogatsza w jego kategorii. Przy 14 wersjach różniących się dopuszczalną masą całkowitą (od 6 do 19 ton), 7 wariantach mocy silnika (od 160 do 320 KM), 13 wersjach przekładni (6 manualnych, 4 zautomatyzowane i 3 automatyczne), 15 wersjach rozstawu osi (od 2790 do 6570 mm), 3 typach kabiny w 2 wariantach różniących się wysokością oraz wersjach napędu 4x2 i 4x4 liczba możliwych kombinacji przekracza 11 tysięcy. Potencjalny nabywca może się pogubić.
Zdaniem producenta, wprowadzenie nowych silników i skrzyń biegów ma pozytywny wpływ na całkowity koszt użytkowania pojazdu, czyli koszt zakupu i utrzymania, na które firma IVECO położyła szczególny nacisk przy projektowaniu nowego Eurocargo Euro VI. W typowo eksploatowanym egzemplarzu przewożącym ładunki zarówno w obrębie miast, jak i na trasach międzymiastowych i w ruchu autostradowym, efektywność systemu HI-eSCR pozwala utrzymać niezmieniony poziom zużycia paliwa (oleju napędowego i mocznika). Technologia HI-eSCR umożliwia ograniczenie zużycia paliwa o 2% na trasach międzymiastowych. Ponadto niezależnie od warunków eksploatacji zastąpienie 6-cylindrowego silnika Euro V o mocy 220 KM nowym 4-cylindrowym silnikiem Euro VI o mocy 210 KM przyniosło zmniejszenie zużycia paliwa o 4,5%.
W silnikach zastosowano układ common rail HD (II generacji), w którym paliwo podawane jest pod maksymalnym ciśnieniem 1600 barów. Nowy wielopunktowy wtrysk common rail z nowymi dyszami zapewniającymi większą precyzję dozowania paliwa i czasu wtrysku umożliwił optymalizację procesu spalania poprzez zmniejszenie emisji cząstek stałych i zużycia paliwa w silniku pracującym pod pełnym obciążeniem. Przypomnijmy, w nowych silnikach Euro VI Iveco zastosowano system selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). W systemie opartym wyłącznie na SCR czyste powietrze (bez spalin) jest wykorzystywane do maksymalizacji efektywności procesu spalania i ograniczenia do minimum emisji cząstek stałych bez udziału układu recyrkulacji spalin (EGR), co przekłada się na niższe zużycie paliwa i lepsze osiągi.
System oczyszczania spalin składa się z katalizatora (SCR), w którym zachodzi reakcja chemiczna z wodnym roztworem mocznika (AdBlue). W jej wyniku tlenki azotu opuszczające silnik są rozkładane na azot (N2) i parę wodną (H2O). Brak EGR i układu aktywnej regeneracji filtra cząstek stałych (DPF) wpływa także na poprawę niezawodności silnika. Oprócz układu HI-eSCR silniki są wyposażone także w elektronicznie sterowaną klapę wydechu, której obecność w istotnym stopniu przyczynia się do spełnienia wymagań normy Euro VI w zakresie emisji. Klapa wydechu przyspiesza rozgrzewanie się systemu SCR w zimnej części cyklu emisji, zapewniając mu optymalną temperaturę roboczą, a tym samym maksymalną redukcję tlenków azotu. System ten przyczynia się również do zwiększenia skuteczności hamowania silnikiem.
Maksymalna siła hamowania w silnikach Tector 5 i Tector 7 wynosi odpowiednio 100 i 150 kWh. Dzięki zastosowaniu nowych, wydajnych filtrów paliwa oraz systemu separacji oleju z odmy w silnikach Euro VI udało się zachować takie same przebiegi międzyprzeglądowe jak w silnikach Euro V (80 tys. km). Dopuszczalne przebiegi między przeglądami filtra DPF wynoszą 300 tys. km.Zdaniem producenta, układ HI-eSCR jest jedynym systemem oczyszczania spalin zgodnym z normą Euro VI, w którym zmniejszono stopień skomplikowania konstrukcji oraz utrzymano niezmienione wymagania w zakresie przeglądów pojazdu. Ciekawe, że na podobne zalety powołuje się również firma Scania.
Skrzynie biegów
Przy okazji modernizacji Eurocargo wprowadzono nowe skrzynie biegów. Obecnie gama przekładni obejmuje sześć manualnych skrzyń biegów ZF o 5, 6 lub 9 przełożeniach, cztery zautomatyzowane oraz trzy przekładnie automatyczne. Nowością jest opcjonalna zautomatyzowana skrzynia biegów Eurotronic o 12 przełożeniach, dostępna z 6-cylindrowymi silnikami Tector 7 w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej od 12 do 19 ton. Nowe przekładnie, oferowane również w wersjach przystosowanych do przewozu i holowania innych pojazdów, zapewniają optymalne osiągi przy ciężkich ładunkach i ograniczają zużycie sprzęgła. Mogą one przenosić do 1100 Nm momentu obrotowego w ciężkim i masywnym pojeździe. Automatyczne przekładnie Allison z przemiennikiem momentu obrotowego są dostępne we wszystkich wersjach 4x2 i oferują maksymalny komfort na trasach miejskich, gdzie średnia liczba zmian przełożenia dochodzi do 1200 dziennie.
Zawieszenie
W Eurocargo zastosowano różne konstrukcje zawieszenia: wzmocnione paraboliczne, półeliptyczne (z przodu) i pneumatyczne (z tyłu), a także w pełni pneumatyczne (z dwoma miechami w wersjach od 6 do 14 ton i czterema miechami w wersjach od 15 do 18 ton) z systemem elektronicznego sterowania ECAS, który podnosi komfort jazdy i dostosowuje wysokość zawieszenia do prędkości, obciążenia i rodzaju nawierzchni.
Układ hamulcowy
Wszystkie wersje 4x2 o dopuszczalnej masie całkowitej od 6 do 10 ton mają hamulce tarczowe na obydwu osiach. W wersjach o masie od 6 do 10 ton zastosowano hydrauliczno-pneumatyczny układ hamulcowy, a w wersjach o masie 11–19 ton układ jest wyłącznie pneumatyczny. Wszystkie modele Eurocargo z silnikami Tector 5 i Tector 7 są standardowo wyposażone w hamulec silnikowy. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania trybu jego interwencji za pomocą dźwigni zlokalizowanej z prawej strony kolumny kierowniczej.
Oferta wersji i odmian Eurocargo jest najbogatsza w jego kategorii. Przy 14 wersjach różniących się dopuszczalną masą całkowitą (od 6 do 19 ton), 7 wariantach mocy silnika (od 160 do 320 KM), 13 wersjach przekładni (6 manualnych, 4 zautomatyzowane i 3 automatyczne), 15 wersjach rozstawu osi (od 2790 do 6570 mm), 3 typach kabiny w 2 wariantach różniących się wysokością oraz wersjach napędu 4x2 i 4x4 liczba możliwych kombinacji przekracza 11 tysięcy. Potencjalny nabywca może się pogubić.