Pomiń nawigację

Myto w Belgii

2014-08-14

Od stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe opłaty drogowe na terenie Belgii dla pojazdów o DMC pow. 3,5 t.Kraj ten wprowadza system elektronicznego naliczania myta o nazwie Viapass.

System Viapass , oparty na technologii satelitarnej, obowiązywać będzie na wszystkich autostradach i drogach krajowych w regionach Flandrii, Walonii i Brukseli. Opłatom podlegać będą pojazdy powyżej 3,5 tony. Średnie stawki wyniosą ok. 0,15 euro/km.

Do rozliczania opłat w systemie  Viapass konieczne będzie nabycie urządzenia pokładowego. W tym celu trzeba będzie przedłożyć depozyt w wysokości ok. 100-150 euro. Należności będzie można regulować w systemie post-paid lub pre-paid. „Szacunki wskazują na zdecydowanie większą popularność pierwszego rozwiązania, a więc płatności post-paid - na podstawie faktury po zrealizowaniu przewozu” – powiedziała Barbara Kubaj, dyrektor biura DKV Euro Service Polska, operatora kart paliwowych specjalizujących się w rozliczaniu myta.

Lokalna obsługa systemu możliwa będzie poprzez punkty obsługi (POS), których liczba na terenie kraju planowana jest na ok. 135. Punkty te będą rejestrować, a także wydawać urządzenia pokładowe. Operatorem systemu będzie konsorcjum o nazwie Satellic N.V. powołane przez dwa podmioty: niemiecki T-Systems International GmnH oraz austriacki STRABAG AG. 

Obecnie trwają rozmowy na temat możliwych metod regulowania należności, a w tym przy pomocy międzynarodowych kart paliwowych, jak np. DKV Euro Service.