1. Aktualności

Parametry akumulatora – co oznaczają i jak je sprawdzić?

2022-05-04

Emilia Och

Może się wdawać, że wybór akumulatora to prosta sprawa, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Każdy cechują inne parametry, które świadczą o jakości samego akumulatora, ale również o dopasowaniu do konkretnego samochodu. Inne baterie pasują do diesli, inne do samochodów benzynowych, a sam rodzaj silnika również nie powie nam wszystkiego. Co w ogóle znaczą parametry akumulatora i jak je sprawdzić? Dowiesz się tego z naszego artykułu. 

Średnia żywotność akumulatora samochodowego zależy od producenta, ale szacuje się na mniej więcej 5-6 lat. Przy odpowiednim użytkowaniu samochodowa bateria może wytrzymać nawet 10 lat, ale tak czy inaczej, w końcu będzie nas czekała wymiana akumulatora. Przy takiej sytuacji warto znać parametry i specyfikację, nawet gdy zdajemy się na wymianę u specjalisty. Pamiętajmy również o zaleceniach producenta naszego samochodu, ponieważ każdy model, a nawet wersja danego modelu może mieć inne wymagania. Dopuszczalne odchylenia od wytycznych mogą być różne, ale nie zawsze w każdą stronę.

Parametry akumulatora – data produkcji, nazwa, model, napięcie

Zacznijmy od najbardziej newralgicznej rzeczy w akumulatorze, to data produkcji. Wiemy, że każdy chciałby mieć, jak najmłodszy akumulator licząc na jego dłuższą żywotność, ale jest to prawda tylko po części, ponieważ najważniejszy jest sposób przechowywania i obsługa w stanie spoczynku. Wracając do samej daty, to niestety nie mamy dobrej wiadomości, każdy producent zapisuje ją inaczej i często kodem, nie jest to ustandaryzowane, dlatego zazwyczaj potrzebujemy odpowiedniego klucza do jej odszyfrowania. 

Nazwa i model to zazwyczaj wytłuszczone litery z cyframi zaraz nad parametrami akumulatora, ta informacja może być przydatna, jeśli szukamy konkretnej baterii. Przejdźmy teraz do podstawowego i jednego z najważniejszych parametrów, czyli napięcia znamionowego. Nasz nowy akumulator bezwzględnie musi mieć identyczne napięcie, jak instalacja w samochodzie, tutaj nie mamy możliwości nawet na najmniejsze odchyły. Na szczęście w przypadku samochodów osobowych w znakomitej większości będzie to instalacja 12-to woltowa, czyli oznaczenie 12 V. 

Parametry akumulatora – pojemność baterii

Pojemność akumulatora to drugi najważniejszy parametr, wyrażony w amperogodzinach (Ah) informuje o ilości energii zgromadzonej w baterii. Czyli im większa wartość na etykiecie, tym więcej prądu znajdzie się w akumulatorze, co znaczy, że rozrusznik będzie pracował dłużej. Co oczywiście nie znaczy, że jeśli możemy sobie pozwolić, to kupujemy możliwie największy, ten parametr powinien być dostosowany do wielkości i rodzaju silnika a nawet do zapotrzebowania danej wersji samochodu na prąd. Bardzo ważne jest to, że możemy maksymalnie przekroczyć o 10% zalecenia producenta, ale tylko w górę, pojemność nigdy nie może być mniejsza. Zbyt mała pojemność od znamionowej może spowodować niedobór prądu, zbyt duża spowoduje, że nasz akumulator nigdy nie zostanie w pełni doładowany, a to z kolei może znacznie skrócić jego żywotności.  Parametry akumulatora – prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy to kolejny dość istotny parametr, jest to wartość prądu oddawana przez akumulator w sposób ciągły, chodzi tutaj o zdolność uruchomienia silnika. Tutaj warto zaznaczyć, że im większa jego wartość, tym lepiej, czyli nie ma górnej granicy względem zaleceń producenckich. Nie powinniśmy wybierać wartości mniejszych niż zalecenia, ale większych nie musimy się obawiać, rozrusznik w samochodzie i tak pobierze tyle prądu, ile będzie potrzebował. Zależnie od normy wartość prądu rozruchowego wyrażana jest symbolem EN, DIN lub SAE i w praktyce odnosi się do największego możliwego prądu, jaki może oddać akumulator w ujemnej temperaturze podczas rozruchu silnika. Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli chodzi o parametry akumulatora, to właśnie prąd rozruchowy świadczy o nowoczesności akumulatora. Powyższe informacje o parametrach mogą być przydatne w wyborze akumulatora, jednakże warto pamiętać, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze warto zwrócić się o poradę w specjalistycznym warsztacie. 


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email
Infolinia
801 80 20 20
Pon-Pt 8:00 - 18:00
Sob 9:00 - 13:00
Klienci flotowi:
22 714 14 14
Logo Inter Cars
Inter Cars S.A.
ul. Gdańska 15,
Cząstków Mazowiecki,
05-152 Czosnów
+48 22 714 17 10
+48 22 714 17 12
[email protected]

Powered by IC Developers Team © 2024 Inter Cars

Polityka cookiesFAQ RODOInformacja o przetwarzaniu danych
LinkedIn
Instagram
Youtube
Facebook