Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

Nie ryzykuj przestojów! Jak odpowiedni serwis klimatyzacji pomoże uniknąć kosztownych awarii?

2024-03-29

W świecie motoryzacji, gdzie efektywność i niezawodność są kluczami do sukcesu, nie możesz lekceważyć znaczenia regularnego serwisowania urządzeń do klimatyzacji. Z rozmowy z Danielem Pękala, kierownikiem serwisu w dziale Wyposażenia Warsztatów Inter Cars S.A., dowiesz się, jak odpowiednie dbanie o te urządzenia może przynieść znaczące korzyści Twojemu warsztatowi, klientom oraz pomóc zaoszczędzić ci niepotrzebnych wydatków. Zapraszam do lektury, która rzuca światło na niezwykle istotny aspekt utrzymania klimatyzacji w pojazdach.
Nie ryzykuj przestojów w warsztacie
Nie ryzykuj przestojów w warsztacie
Rafał Polewski: Jak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów klimatyzacji w samochodach? 

Daniel Pękala: To absolutnie kluczowe. Urządzenia większość znanych producentów komunikują użytkownikowi konieczność wykonania przeglądu okresowego. Komunikat pojawia się najczęściej w zależności od modelu po wykorzystaniu przez urządzenie określonej ilości czynnika chłodniczego lub/oraz po wykonaniu określonej ilość roboczogodzin pracy pompy próżniowej. 

Najważniejsze, żeby taka potrzeba nie pojawiła się w środku sezonu, kiedy mamy umówionych na usługę klientów a terminarze serwisantów są dość mocno zapełnione. Dlatego też rekomendujemy, aby przeglądy urządzeń wykonywać przed rozpoczęciem się sezonu wiosennego minimalizując ryzyko przestoju urządzenia i spokojnie wykonywać usługi w sezonie wiosenno-letnim. 

R.P.: Czy są jakieś częste błędy, które warsztaty popełniają podczas serwisowania? 

D.P.: Dość częstą pokusą jest skracanie czasu procesu generowania podciśnienia w układzie, minimalny czas tego procesu to 20 min, natomiast w przypadku urządzeń, które automatycznie ustalają ten czas na podstawie danych pojazdu i wielkości układu A/C nierzadko ten czas jest dłuższy. Jesteśmy ludźmi i oczywiście może wystąpić pokusa, aby ten czas ręcznie skrócić przechodząc do kolejnego etapu obsługi, ponieważ pozwoliłoby nam to na obsługę większej ilości pojazdów w tym samym czasie, jednak czas ten nie jest przypadkowy. Przez wytworzenie podciśnienie w układzie pojazdu oraz urządzenia obniżamy temperaturę wrzenia wody co pozwala nam skutecznie osuszyć układ klimatyzacji, gdyż ewentualna wilgoć ma szansę odparować. Skracanie tego czasu niesie za sobą ryzyko pozostawienia wilgoci w układzie obsługiwanego pojazdu oraz naszego urządzenia co z kolei może prowadzić do zatarcia i uszkodzenia kompresora w pojeździe oraz naszym urządzeniu. 

R.P.: Jakie są zalecenia dotyczące częstotliwości serwisu? 

D.P.: Zalecam co najmniej jednoroczny przegląd przed sezonem. Regularny serwis zapobiega większym problemom i przedłuża żywotność urządzeń. 

R.P.: Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania regularnego serwisu? 

D.P.: Konsekwencje mogą być poważne, na przykład uszkodzenie kluczowych części, takich jak kompresor i niesprawność urządzenia w szczycie sezonu, co może znacznie zakłócić działalność warsztatu. 

R.P: Jakie usługi serwisowe oferujecie i jakie są ich koszty? 

D.P.: Nasze pakiety serwisowe obejmują kompleksowe przeglądy i wymianę niezbędnych części. Koszt zaczyna się od 800 zł netto za usługę plus części eksploatacyjne takie jak filtr osuszacz i olej do pompy próżniowej, co jest niewielką ceną za spokój i minimalizację ryzyka przestoju urządzenia. 

R.P.: Jak warsztaty mogą zgłosić potrzebę serwisu? 

D.P.: Proces jest prosty - można zgłosić potrzebę serwisu poprzez naszą stronę internetową lub kontakt telefoniczny z naszym przedstawicielem. Nasz zespół jest gotów szybko zareagować, aby pomóc utrzymać urządzenia w optymalnej kondycji. 

Pamiętaj! Regularne serwisowanie urządzeń do klimatyzacji nie jest jedynie zaleceniem - to inwestycja w przyszłość Twojego warsztatu. Dzięki odpowiedniemu przeglądowi i konserwacji możesz uniknąć kosztownych i nieoczekiwanych awarii, zapewnić satysfakcję klientów i zwiększyć efektywność pracy. Nie czekaj, aż problem się pojawi - działaj proaktywnie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na serwis i ciesz się spokojem, który daje regularna konserwacja. Zapewnij sobie i swoim klientom najlepsze możliwe warunki jazdy, niezależnie od pory roku. Twoja przyszłość w branży zaczyna się od właściwej opieki nad klimatyzacją. Zgłoś serwis już teraz!

Centrum Kompetencji Klimatyzacji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email