1. Aktualności

Jakie urządzenia do obsługi akumulatorów powinny znaleźć się na liście wyposażenia dobrego warsztatu?

2022-08-19

Ewa Peresada

Oferta Inter Cars zawiera profesjonalny sprzęt zarówno do testowania, ładowania, jak i uruchamiania akumulatorów.

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny wzmacnia kompetencje warsztatu. W przypadku każdej nowej generacji pojazdów wzrasta liczba złożonych systemów elektrycznych i elektronicznych. Coraz częściej zastępują one elementy mechaniczne i hydrauliczne. Oczekiwane przez użytkowników samochodów większy komfort jazdy i wysoka jakość produktów stawiają warsztatom całkowicie nowe wymagania w zakresie świadczenia usług.

Każdy profesjonalnie działający warsztat powinien zaopatrzyć się w co najmniej kilka urządzeń umożliwiających obsługę akumulatorów.

Brak odpowiedniej diagnostyki układu ładowania i rozruchu to jedne z najczęściej popełnianych błędów przy wymianie akumulatora. Nie przyniesie ona żadnych rezultatów, jeśli poprawnie nie zdiagnozujemy przyczyny problemów, z którymi klient zgłosił się do warsztatu.

Jednym z podstawowych urządzeń przy obsłudze akumulatorów jest ładowarka

Podczas ładowania nie powinny występować żadne skoki napięcia, prowadzące do nieprawidłowego działania czujników. Dzięki ładowarkom akumulatory rozruchowe można bez obaw ładować nawet w stanie zainstalowanym w pojeździe. Duże rezerwy pojemności umożliwiają udany rozruch w każdych warunkach temperaturowych.

W pełni automatyczne, nowoczesne procesorowane ładowarki przeznaczone są do ładowania akumulatorów 12-voltowych w samochodach osobowych, jak i do 24-voltowych instalacji w pojazdach użytkowych. Automatycznie wykrywają napięcie ładowania w zależności od stopnia rozładowania akumulatora. Przykładowo ładowarka posiada trzy tryby ładowania: tryb ładowania standardowego, tryb podtrzymania (wspierania) oraz tryb buforowania.

Po podłączeniu tego typu ładowarki do akumulatora w trybie standardowym należy wybrać typ akumulatora (kwasowo-ołowiowy, zalewany elektrolitem, AGM, żelowy, EFB, LFP) i pojemność.

W trybie buforowania ładowarka utrzymuje stan naładowania akumulatora oraz stabilizuje elektryczne instalacje pojazdu, gdy silnik jest wyłączony. Funkcja ta jest niezbędna np. przy kodowaniu sterowników.

Tryb podtrzymania wykorzystywany jest do utrzymywania zasilania w celu buforowania danych (np. radioodbiornika) podczas wymiany akumulatora. Wybierając ten typ pracy ładowarki, swobodnie możemy odłączyć klemy akumulatora i go wymienić. W menu ustawiamy napięcie podtrzymania ładowania.

Wybór ładowarek akumulatorowych w ofercie Inter Cars jest bardzo szeroki w zależności od potrzeb warsztatu i możliwości finansowych.

ZOSTAŃ AKUMULATOROWYM EKSPERTEM!


Niezbędne dla warsztatu jest także posiadanie testerów akumulatora 

Oprócz przeprowadzenia diagnostyki akumulatora i pokazania jego stanu, profesjonalny tester może sprawdzać układy ładowania i układy rozruchowe 12- i 24-V. Komunikaty wyświetlane przez urządzenie są czytelne i zrozumiałe. Jeśli akumulator nadaje się do wymiany, to niektóre testery podświetlają ekran na czerwono. Tester często jest zintegrowany z drukarką, która rejestruje wyniki testów dla klientów prezentując stan naładowania oraz rozruchu w procentach. Jeśli wpiszemy w menu głównym dane warsztatu, to będą one widoczne na wydruku kontrolnym.

Urządzenie takie oferuje szeroki zakres norm testowania akumulatorów, które łatwo znaleźć w menu głównym urządzenia.

Wiele zaawansowanych testerów oprócz testu akumulatora posiada również drugą istotną funkcję, jaką jest test systemu. Dzięki niej możemy zmierzyć układ ładowania i układ rozruchowy w pojeździe.

Aby przeprowadzić prawidłowo test instalacji systemu w pojeździe, należy wyłączyć odbiorniki i uruchomić silnik. Jeśli napięcie podczas rozruchu będzie poprawne, to możemy przejść do testu alternatora. Jeśli napięcie jałowe alternatora wskaże wynik poprawny, włączamy wszystkie odbiorniki w pojeździe i sprawdzamy tętnienie napięcia ładowania oraz napięcie obciążenia alternatora.

Jeśli po wykonanym teście systemu i teście instalacji mamy prawidłowe wyniki, to możemy przejść do testu akumulatora. Należy określić typ akumulatora i normę testu, np. europejską oraz temperaturę, a następnie przeprowadzamy sam test.

Wybór testerów akumulatorów w ofercie Inter Cars jest bardzo szeroki.

ZOSTAŃ AKUMULATOROWYM EKSPERTEM!

Jakich porad może udzielić klientowi warsztat odnośnie użytkowania i wymiany akumulatora?

Wadliwe akumulatory to jedna z najczęstszych przyczyn awarii pojazdów. W nowych autach jest coraz więcej systemów elektronicznych. Redukująca emisję dwutlenku węgla technologia Start-Stop, w której akumulator dostarcza całą energię, gdy silnik nie pracuje, jest ryzykowna, jeśli podróżuje się regularnie na krótkich dystansach, ponieważ akumulator traci wtedy więcej energii, niż alternator jest w stanie wygenerować.

Wysokie i niskie temperatury również wpływają na wydajność akumulatora. Idealna temperatura pracy akumulatora to 20o C. Szczególnie latem wysokie temperatury mogą przyspieszać proces starzenia. Natomiast w niskich temperaturach szybkość reakcji chemicznych jest obniżona, co może prowadzić do zmniejszenia wydajności, zwłaszcza w przypadku starszych akumulatorów.

Długie przestoje również często prowadzą do niskiego stanu naładowania akumulatora. Doradź swojemu klientowi, jak temu zapobiec:

  • jeśli używasz swojego auta rzadko i na krótkich dystansach, używaj tak mało elektrycznych systemów, jak to tylko możliwe. Wytworzona energia jest wykorzystywana do ładowania akumulatora,
  • kiedy silnik w aucie jest wyłączony, jeśli to możliwe, nie używaj systemów elektrycznych,
  • jeśli akumulator się rozładuje wówczas pozostaje uruchomienie pojazdu np. za pomocą kabli rozruchowych, przy czym istotną wskazówką jest, to że pojazd asystujący i unieruchomiony nie mogą się stykać, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zwarcia;
  • naładuj akumulator w warsztacie, przed i po długim okresie postoju, za pomocą profesjonalnej ładowarki lub w domu za pomocą ładowarki do użytku domowego,
  • odwiedzaj swój zaufany warsztat, aby regularnie sprawdzać akumulator. Ładowanie można wykonać w nim za pomocą profesjonalnej ładowarki.

ZOSTAŃ AKUMULATOROWYM EKSPERTEM!


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email
Infolinia
801 80 20 20
Pon-Pt 8:00 - 18:00
Sob 9:00 - 13:00
Klienci flotowi:
22 714 14 14
Logo Inter Cars
Inter Cars S.A.
ul. Gdańska 15,
Cząstków Mazowiecki,
05-152 Czosnów
+48 22 714 17 10
+48 22 714 17 12
[email protected]

Powered by IC Developers Team © 2024 Inter Cars

Polityka cookiesFAQ RODOInformacja o przetwarzaniu danych
LinkedIn
Instagram
Youtube
Facebook