Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

ILS w Zakroczymiu, czyli gigant logistyczny

2021-06-11

Anna Nowak

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS posiada w Zakroczymiu obiekt o powierzchni 67 000 m².

Jest to wielkość, którą ciężko sobie nawet wyobrazić, ale spróbujmy. W 2008 r. FIFA określiła standardową wielkość boiska piłkarskiego jako prostokąt 68 m x 105 m, co daje ponad 7000 m² powierzchni. Oznacza to, iż obiekt magazynowo – biurowy w Zakroczymiu jest wielkości ponad 9 takich boisk.

Wielkość magazynowa jest determinantem, mającym wpływ na pozycję rynkową firmy.
Jak wyglądała budowa tego giganta?

ILS to ekspert w dziedzinie logistyki kontraktowej, który świadczy usługi dla sektora motoryzacyjnego, chemicznego oraz FMCG, czyli jednego z najbardziej wymagających obszarów jako rynek szybkozbywalny.

Każdy z sektorów, dla którego świadczy usługi Centrum Logistyczne ma trochę inną specyfikę i charakter działania. Wszystkie one mają jednak podobne oczekiwania, które dotyczą dostępności towarów oraz terminowej dostawy (Just in Time).

Ze względu na ogromną skalę działania Centrum oraz gwarancji spełnienia zarówno podstawowych oczekiwań jak i tych, które są specyficzne dla poszczególnych sektorów rynku, ILS rozbudował nie tylko swoje powierzchnie, ale również wprowadził najnowocześniejsze technologie optymalizujące procesy i koszty usługi, które pełni.

Podstawowym założeniem rozbudowy i unowocześnienia obiektu było usprawnienie procesu przyjęcia i wydawania towarów, poprzez stworzenie dedykowanych stref magazynowych. Miało to zwiększyć efektywność i czas usługi.

Jakie usługi świadczy Centrum ILS?

Po pierwsze są to usługi magazynowe, czyli przyjmowanie i składowanie towarów oraz ich wydawanie. Poza tym ILS zajmuje się konfekcjonowaniem, czyli przepakowywanie towarów z opakowań zbiorczych do opakowań mniejszych, zgodnie z zaleceniami klienta. Usługa ta jest procesem wymagającym często kompletacji lub dekompletacji towarów oraz paletyzowania i zabezpieczania przesyłek, czyli szeregu skomplikowanych czynności, po wykonaniu których Centrum gwarantuje kontrolę jakości produktu końcowego.

Drugą podstawową usługą świadczoną przez ILS jest transport krajowy i zagraniczny. Spółka dzięki stworzonej lądowej sieci połączeń liniowych i nowoczesnej logistyki magazynowej stała się ekspertem, który sprawnie transportuje towary w Polsce oraz Europie. Główne linie międzynarodowe prowadzą: do Czech, Słowacji, na Węgry, do Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Włoch, Słowenii, na Litwę, Łotwę, Ukrainę oraz do Niemiec i Anglii. Dziennie z magazynów wyjeżdża ok. 300 transportów towarów.

Trzecim segmentem usługowym Centrum jest transport morski i intermodalny (kolejowo-drogowy), dzięki którym przeprowadza się eksport i import do kluczowych portów Europy Zachodniej i Polski, a następnie dowóz towarów w danym kraju.

Jak wygląda magazyn w Zakroczymiu?

Jest to pięć hal o wysokości składowania 11,40 m. Dzielą się one zwykle na część magazynową oraz biurowo-użytkową.

Obejrzyj film jak wyglądała budowa sekcji opon w hali w Zakroczymiu!

Hale wyposażone są w zabudowę regałową o wysokości do ok. 10 m, która przeznaczona jest do składowania olejów, smarów, płynów oraz elementów metalowych, czyli tzw. gabarytów. Zabudowa regałowa wyposażona jest w łoża podawcze rolkowe oraz łoża stałe umożliwiające bezpieczną logistykę palet w obrębie zabudowy regałowej.

Jeden poziom zabudowy regałowej to ok. 5 636 m², czyli 642 miejsca paletowe.

Na części powierzchni znajdują się regały wysokiego składowania przeznaczone do przechowywania towarów na paletach, które obsługiwane są przez nowoczesne 6 tonowe wózki, zamontowane na liniach indukcyjnych pomiędzy regałami.

Nowoczesne wózki nie tylko przyspieszają, ale również znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracy, na które nasza firma kładzie bardzo duży naciskW części regałów wysokiego składowania mieści się aż 10 629 palet. Dla porównania w kontenerze morskim 20ft, mieści się 10-11 palet – mówi Radosław Wielechowski, Kierownik Kontraktu ILS.

Jak dbać o bezpieczeństwo i ekologię w takim gigancie?

Centrum wyposażone jest w nowoczesne systemy ochrony przeciwpożarowej oraz w niezbędną infrastrukturę, która zapewnia bezpieczeństwo pracowników i składowanych materiałów oraz oszczędności w trakcie użytkowania obiektu. Energooszczędne oświetlenie, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła oraz nowoczesne miejsca składowania i segregacji śmieci czy systemy oszczędzania energii to procedury, które mają zapewniać zgodę pracy Centrum z potrzebami środowiska i bezpieczeństwa.

Europejskie Centrum Logistyki ILS jest więc przykładem, dzięki któremu widać, że można być jednocześnie supernowoczesnym, praktycznym, oszczędnym i ekologicznym.


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email