
Na co zwrócić uwagę podczas sezonowej kontroli układu hamulcowego?
2025-02-03
– Naszym celem jest, aby projekty w przemyślany i przystępny sposób uczyły dzieci o bezpieczeństwie na drodze. Chcemy, aby pomysły naszych beneficjentów wspierały i integrowały lokalne społeczności. Dzięki różnorodnym i kreatywnym inicjatywom, więcej dzieci stanie się świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego – mówi Katarzyna Oleksowicz, Członkini Zarządu Fundacji Inter Cars.
Program jest skierowany do organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, fundacje oraz ochotnicze straże pożarne. W dwóch poprzednich edycjach programu zrealizowano ponad pięćdziesiąt inspirujących projektów, takich jak pikniki, szkolenia z bezpiecznej jazdy na rowerze, przedstawienia i musicale edukacyjne, słuchowiska dla dzieci oraz warsztaty edukacyjne i pogadanki w szkołach oraz przedszkolach. Część organizacji w ramach działań zwiększających bezpieczeństwo lokalnych społeczności, wyposażyła okolicę w miasteczka ruchu drogowego, wyświetlacze pomiaru prędkości czy defibrylatory AED, które przez kolejne lata będą służyły wspólnotom. Różnorodne i kreatywne inicjatywy sprawią, że więcej dzieci stanie się świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.
– Osiągnęliśmy cele projektu - codziennie wychodząc z dziećmi poza teren przedszkola dostrzegamy efekty. Żadne z dzieci nie kaprysi przy zakładaniu kamizelki odblaskowej. Chociaż mylą jeszcze strony, w które należy popatrzeć przechodząc na drugą stronę, zatrzymują się i rozglądają. Nazywają znaki, które dotyczą pieszych. W trakcie wycieczek autokarowych zapinają pasy bezpieczeństwa, zapewniają nas, że w samochodach rodziców również. Znają numery alarmowe. Bardzo chętnie wykorzystują do zabawy “autochodziki”, odgrywając scenki drogowe – Przedszkole Publiczne w Czaplinku.
– Dzięki różnorodnym działaniom edukacyjnym, takim jak warsztaty, wykłady czy konkursy, udało się dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży, zwiększając ich świadomość na temat zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze. Dodatkowo, projekt zaangażował różne grupy społeczne – od uczniów, przez nauczycieli, po lokalne autorytety jak policjantów czy strażaków – co sprawiło, że działania miały większy wpływ i były lepiej przyjęte – Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziej Łące - Brzeziołączanki.
Zgłoszone projekty zostaną ocenione przez Komisję, której skład będzie reprezentował zespół ekspertów zewnętrznych specjalizujących się w tematach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przedstawicieli organizacji Inter Cars. Rozstrzygnięcie konkursu grantowego zostanie opublikowane w terminie zgodnym z harmonogramem Programu, dostępnym na stronie internetowej.
Wszystkie informacje o Programie, m.in. wniosek, regulamin czy przewodnik o tym, jak napisać projekt edukacyjny BRD znajdują się na stronie znajdującej się pod linkiem.