Data publikacji: 2021-05-07
, autor: Jacek Żytnicki

Nowe płynne środki do zabezpieczenia śrub marki Elring – das Original

Niezamierzone odkręcanie lub luzowanie połączeń śrubowych spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak wibracje, rozszerzalność cieplna, korozja lub niedostateczny moment dokręcania, może się źle skończyć. Dlatego płynne środki do zabezpieczenia śrub stanowią często stosowaną metodę alternatywną dla zabezpieczenia mechanicznego.

IMG_0645_RGB_300dpi.png
Threadlocker_EL-Loc_43_video.png
EL-Loc_70_300dpi.png
EL-Loc_43_300dpi.png

W wielu obszarach, w których kluczowe znaczenie mają absolutnie stałe połączenia śrubowe, zasadniczo możliwe jest zastosowanie dwóch rozwiązań. Zabezpieczenia mechaniczne, takie jak pierścienie sprężyste, podkładki lub nakrętki zabezpieczające. Wadą tych połączeń jest fakt, że z czasem tracą pierwotne naprężenie wstępne. Nie dotyczy to jednak śrub elastycznych z rozciąganym trzonem, które mogą uzyskać i utrzymać niezbędne naprężenie wstępne, jak np. śruby mocujące głowicę cylindrów. Głębszą przyczyną utraty naprężenia wstępnego jest fakt, że powierzchnia styku śruby w gwincie wynosi tylko od 15% do 20%, w zależności od skoku gwintu, a tym samym możliwe są także minimalne ruchy w gwincie.

W celu zwiększenia powierzchni styku i powstrzymania swobody ruchu w gwincie można zastosować środek do zabezpieczenia śrub. Jest to główny powód, dla którego te produkty są stosowane. Wśród innych można wymienić praktyczność zastosowania i koszty.

Łatwość zastosowania

Istotne przy zastosowaniu produktu jest zrozumienie jego działania. Płynny środek do zabezpieczenia śrub to klej anaerobowy. To znaczy, że płyn reaguje wyłącznie przy braku powietrza i tylko w połączeniu z powierzchnią metaliczną. Muszą to być jednak tak zwane metale aktywne, jak np. stal, mosiądz, miedź, żelazo lub brąz. W przypadku zastosowania metalu pasywnego, takiego jak stal nierdzewna lub aluminium, należy sprawdzić, w jakim zakresie możliwe jest wywołanie reakcji chemicznej w danym przypadku. Środek do zabezpieczenia śrub nakładany jest bezpośrednio na oczyszczony gwint śruby, a następnie od razu wykonywane jest połączenie śrubowe. Ze względu na kapilarność możliwe jest także nakładanie po montażu, o ile miejsce zastosowania jest dostępne.

Kolejną zaletą płynnego środka do zabezpieczenia śrub jest zapobieganie korozji w gwincie. Oznacza to, że klejenie i uszczelnianie wykonywane są jako jeden proces – dlatego stosowana jest też nazwa masa uszczelniająca.

Czym się różnią te dwa środki do zabezpieczenia śrub?

El-Loc 43 średni jest odpowiedni do średnic gwintów do rozmiaru M 36 i można go demontować przy zastosowaniu powszechnie stosowanych narzędzi. Natomiast El-Loc 70 mocny jest przeznaczony do gwintów do rozmiaru M 20. Ze względu na wyższy moment zrywający, w przypadku El-Loc 70 zaleca się mocno podgrzać połączenie śrubowe przed demontażem. W temperaturze powyżej 200°C środek do zabezpieczenia śrub ma konsystencję pasty. Zakres temperatury podczas eksploatacji wynosi dla obu produktów od -55°C do +180°C. Oba utrwalają się po około 10 minutach, czas uzyskania wytrzymałości funkcjonalnej wynosi około 3–6 godzin, a ostateczną wytrzymałość uzyskują po 12–24 godzinach. Szeroki zakres temperatury jest uzależniony od danego zestawienia materiałów oraz temperatury otoczenia. Oba produkty są odporne na działania olejów mineralnych, olejów syntetycznych, paliw, czynników chłodzących i innych mediów.

Zalety nowego środka do zabezpieczenia śrub

Oba nowe środki do zabezpieczenia śrub zostały zaklasyfikowane jako ekologiczne, co oznacza, że podczas obróbki nie powstają żadne substancje podlegające zgłoszeniu.

Nowe buteleczki mieszkowe ze zintegrowaną zakrętką twist cap stanowią dodatkową zaletę – umożliwiają zastosowanie jedną ręką, dzięki czemu zapewniają bardzo precyzyjne nakładanie i dozowanie.

Poza tym firma Elring oferuje oba środki do zabezpieczenia śrub w dwóch pojemnościach: 10 ml i 50 ml.

Więcej informacji oraz karta charakterystyki dostępne są na stronie www.elring.de.Zalety środka do zabezpieczenia śrub marki Elring w porównaniu do typowych, mechanicznych elementów zabezpieczających

 • redukcja ruchu względnego
 • zapobieganie samoczynnemu luzowaniu połączeń śrubowych
 • pewne uszczelnienie połączeń gwintowych
 • zabezpieczenie przed korozją w gwincie
 • wysoka odporność na wibracje
 • brak strat siły zacisku
 • najprostsza obsługa


Przykłady zastosowania

Silnik:

 • połączenie śrubowe koła zamachowego
 • połączenie śrubowe koła pasowego wału korbowego
 • połączenie śrubowe wspornika wałka rozrządu

Samochód:

 • zawiasy drzwiowe
 • zwrotnica
 • zaciski hamulcowe

Inne:

 • kierownica rowerowa
 • motocykl – pokrywa sprzęgła/alternatora