Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Strona główna

Zasada działania układu chłodzenia

2016-03-25

Generalna zasada działania układu chłodzenia jest taka sama niezmienna od samego początku ich powstania. W miarę rozwoju techniki i zwiększających się coraz bardziej wymagań wobec układów były one rozbudowywane stawały się coraz bardziej skomplikowane. Jednak podstawowe zasady, na których opiera się funkcjonowanie każdego układu chłodzenia, czyli przewodzenie ciepła oraz zasada zachowania energii są niezmienne. 

Przewodzenie ciepła

Przewodzenie ciepła jest to proces wymiany ciepła pomiędzy ciałami o różnej temperaturze. Proces ten prowadzi do wyrównania temperatur obu tych ciał i zachodzi tylko do tego momentu, aż temperatura obu ciał zostanie wyrównana. lm większa jest różnica temperatur tym przekazywanie energii zachodzi intensywniej. Zasada zachowania energii mówi o tym, że energii nie można zniszczyć, może zostać ona jedynie przekazana z jednego ciała do drugiego lub może zmienić swoją formę na przykład z mechanicznej na cieplną. 


Bezpośrednie układy chłodzenia

W układach chłodzenia stosowanych w pojazdach najczęstszym zjawiskiem jest przekazywanie energii pomiędzy urządzeniem, np.: blokiem silnika a powietrzem, są to tak zwane bezpośrednie układy chłodzenia.


Pośrednie układy chłodzenia

Drugim równie często spotykanym przypadkiem jest przekazywanie energii do otoczenia za pośrednictwem cieczy. Są to tak zwane pośrednie układu chłodzenia. O rodzajach układów chłodzenia i ich cechach szczególnych oraz sposobach działania szerzej w kolejnym punkcie artykułu.


Zdjęcia i tekst pochodzą z artykułu „Zasada działania układu chłodzenia” w dodatku technicznym do Wiadomości IC „Chłodzenie w pojeździe – czy tylko silnik go potrzebuje? 



Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email