Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Wydarzenia

Wielka Wyprawa Maluchów Dla Dzieci 2024 – druga edycja wyjątkowego projektu oficjalnie zapowiedziana!

2024-06-14

Rafał Majchrzak

Legendy polskiej motoryzacji za kierownicą, na starcie kultowe Fiaty 126p, tysiące kilometrów do pokonania, a wszystko w szczytnym celu – Wielka Wyprawa Maluchów Dla Dzieci rusza 5 lipca, pod patronatem strategicznym Q Service Castrol – sieci profesjonalnych serwisów samochodowych. Jednym z beneficjentów wyprawy jest Fundacja Inter Cars, która rozdysponuje zebrane środki na realizację programu grantowego Drogowskaz, w którym wspiera liczne organizacje pozarządowe w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Wielka Wyprawa Maluchów Dla Dzieci 2024 – druga edycja wyjątkowego projektu oficjalnie zapowiedziana!
Wielka Wyprawa Maluchów Dla Dzieci 2024 – druga edycja wyjątkowego projektu oficjalnie zapowiedziana!

W zeszłym roku celem pierwszej w historii wyprawy Fiatami 126p było zebranie miliona złotych, który miał zostać przekazany na działania edukacyjne, prewencyjne, a także na pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Zrealizowano go podczas wyprawy do Monte Carlo, na miejsce słynnego Grand Prix Monako Formuły 1. Zrobiono to zresztą z ogromnym okładem, przekazując do równego podziału pomiędzy Fundacje Inter Cars i Polskiego Związku Motorowego 700 tysięcy złotych, przy czym Fundacja Inter Cars podwoiła otrzymaną kwotę do 1,4 miliona złotych.

W tym roku cel jest bardziej ambitny – zebranie miliona euro!

Cele zmieniają się nie dlatego, że chcemy podbijać stawkę, tylko dlatego, że chcemy pomóc każdemu dziecku, które tej pomocy potrzebuje. Żeby móc to zrobić, musimy stawiać sobie ambitniejsze cele kwotowe. Na szczęście współpracujemy z fantastycznymi partnerami i sponsorami. To jest niesamowite, jak są zaangażowani w projekt, który głównie świadczy o naszej świadomości. Wszyscy, jak tutaj siedzimy [wraz z uczestnikami wyprawy], jesteśmy uprzywilejowani. W motorsporcie osiągnęliśmy życiowy sukces. Po drugiej stronie są dzieci, które są poszkodowane w wypadkach.  Nie mają na to żadnego wpływu, a ponoszą najbardziej brutalną szkodę. Tracą część zdrowia, czasem też bliskich. Z tej perspektywy, brak pomocy dla tych dzieci byłby po prostu niezrozumiały – mówił ze sceny Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar w klasyfikacji quadów z roku 2015.

Wielka Wyprawa Maluchów - Sobiesław Zasada i Rafał Sonik

fot. Tomasz Wilczkiewicz

Wsparcie finansowe w ramach Wielkiej Wyprawy Maluchów pomogło w realizacji jednego z flagowych projektów Fundacji Inter Cars, programu „Drogowskaz”, którego celem jest edukacja w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) dzieci i młodzieży, w szczególności promowanie odpowiedzialnego zachowania na drodze oraz tworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej.

Chciałabym bardzo podziękować organizatorom za okazane zaufanie i włączenie nas do grona partnerów. Bardzo cieszymy się, że jesteśmy znowu z Wami. Mamy wspólny cel. Misją Fundacji Inter Cars jest stworzenie dostępnej, bezpiecznej i odpowiedzialnej mobilności dla ludzi i dla klimatu. Dlatego jednym z obszarów działalności jest w naszym przypadku BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego). W ubiegłym roku uruchomiliśmy ogólnopolski program grantowy „Drogowskaz” skierowany do organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, jednostek samorządu terytorialnego, szkół, przedszkoli i do wszystkich organizacji, które chciałyby poprawić stan bezpieczeństwa na polskich drogach – mówiła Katarzyna Oleksowicz, Członek Zarządu Fundacji Inter Cars.

W 2023 roku zrealizowaliśmy pierwszą pilotażową edycję programu przeznaczając na nią 300 000 złotych. Dofinansowaliśmy 12 wspaniałych, kreatywnych i innowacyjnych projektów w temacie BRD. W tym roku, dzięki wsparciu Wielkiej Wyprawy Maluchów, dofinansowanie naszej fundacji podwoiliśmy. Z 700 tysięcy złotych kwota wzrosła do 1 miliona 400 tysięcy złotych. Otrzymaliśmy ponad 400 wniosków, co pokazuje, że zapotrzebowanie lokalnych społeczności jest naprawdę ogromne. Wsparliśmy 44 projekty, które właśnie rozpoczęły realizację. Bardzo się z tego cieszymy – dodała Katarzyna Oleksowicz.

Wielka Wyprawa Maluchów - Katarzyna Oleksowicz

fot. Tomasz Wilczkiewicz

Oprócz Rafała Sonika, w jednym z 80 Maluchów, które udadzą się aż do mety we włoskim Monte Cassino będzie m. in. Bartosz Ostałowski, ambasador Inter Cars i jedyny w gronie jadących drifter. Ma on za sobą rewelacyjny początek sezonu w Driftingowych Mistrzostwach Polski. Już w zeszłym roku przygotowano dla niego specjalny model Fiata 126p, do którego zaimplementowano automatyczną skrzynię biegów oraz system wspomagania kierownicy, stąd nowa nazwa pojazdu - Smartluch.

Jestem przekonany, że z naszą  inicjatywą możemy osiągnąć sukces! Możemy pomóc dzieciom i działać prewencyjnie w zapobieganiu wypadkom. Właśnie prewencja jest bardzo ważna: coraz więcej kierowców ma dostęp do prawa jazdy. Samochód jest kolejną rzeczą, którą posiadamy obok telewizora czy lodówki., brakuje nam świadomości oraz wyobraźni, co się z tym samochodem może wydarzyć. Wiem po sobie, jakie konsekwencje może mieć wypadek. To ważna sprawa, dlatego nie zastanawiałem się nad udziałem w tej akcji. Wiem, jak ważne jest wsparcie, jakie otrzymuje się będąc ofiarą wypadku. Kiedy rozpoczynałem karierę w motorsporcie, wszystkim wydawało się, że to szaleństwo. Na swojej drodze spotkałem jednak Krzysztofa Oleksowicza oraz markę Inter Cars, która mi pomogła. Byłem wtedy kierowcą prowadzącym stopą, który dopiero chciał zrobić profesjonalną licencję. Uznali, że to nie jest szaleństwo, a coś, co naprawdę można zrealizować. Dziękuję też partnerom, którzy dołączyli później do czegoś, co tak naprawdę jest tworzeniem historii w motorsporcie. Przecież nikogo takiego nie było wcześniej – to pierwszy tak znany przypadek, że kierowca profesjonalny prowadzi stopą. Do wspierania mnie dołączyła też marka Q Service Castrol, sieć profesjonalnych warsztatów samochodowych. Tym bardziej chcę pomóc i komunikować się z ludźmi, a szczególnie z kierowcami na temat tej wyprawy. Chcemy wzbudzić zainteresowanie, aby zrealizować wymagający cel. Musimy pokonać trasę w maluchu, bez klimatyzacji, w środku lata, jadąc tysiące kilometrów. Ważne jest to, aby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało – stwierdził Bartosz Ostałowski.

Wielka Wyprawa Maluchów - Kajetan Kajetanowicz, Bartosz Ostałowski i Maciej Wisławski

fot. Tomasz Wilczkiewicz

Partnerem strategicznym drugiej edycji Wielkiej Wyprawy Maluchów jest Q Service Castrol, sieć niezależnych warsztatów samochodowych będąca częścią Grupy Kapitałowej Inter Cars SA.

Jesteśmy dumni, że możemy jako partner strategiczny wspierać tę akcję. Wszyscy mówią o tym, jaka jest rola każdego z nas. My, jako profesjonalna sieć serwisów samochodowych, najwięcej do powiedzenia mamy w prewencji. Dzisiaj wspieramy  Wielką Wyprawę Maluchów dla Dzieci, ale na co dzień pracujemy nad tym, aby każdy samochód był profesjonalnie serwisowany, wyposażony w dobre części. Samochody są coraz bardziej nowoczesne, potrzebują dużo atencji od strony elektroniki, a to wymaga profesjonalnych narzędzi, jakie posiadają profesjonalne serwisy. Ważne, aby każdy dawał coś od siebie, coś w czym jest najlepszy i w czym realnie może pomóc – powiedział na konferencji prasowej Mieszko Cybulski, Cluster Manager of the Polish Market w Inter Cars S.A., reprezentujący Q Service Castrol jako partnera strategicznego wyprawy.

Wielka Wyprawa Maluchów - Mieszko Cybulski

fot. Tomasz Wilczkiewicz

Poza Bartoszem Ostałowskim na Monte Cassino pojadą m.in.:

- 98-letni Longin Bielak (weteran rajdów oraz torów wyścigowych, który w Formule 3 stawał na podium u boku Jackiego Stewarta oraz Jochena Rindta),

- legenda polskich rajdów, 94-letni Sobiesław Zasada,

- wielokrotny rajdowy mistrz Polski, Europy i wicemistrz świata WRC-2 i WRC-3, Kajetan Kajetanowicz,

- dawny pilot rajdowego mistrza Europy Krzysztofa Hołowczyca, Maciej Wisławski,

- twórca internetowy Remigiusz „reZigiusz” Wierzgoń,

- artysta i piosenkarz Stanisław Karpiel-Bułecka.

Pozostałymi atrakcjami podczas eventu odbywającego się w warszawskim Centrum Olimpijskim było miasteczko BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego) i strefa edukacji. Za sprawą Fundacji Inter Cars, która przygotowała to przedsięwzięcie, uczniowie klas pierwszych ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Warszawie mogli skorzystać ze strefy zabaw, w której dowiedzieli się o zasadach bezpieczeństwa i ważnym znaczeniu odblasków. Dzieci mogły również skorzystać z symulatora dachowania i doświadczyć jak ważne są pasy bezpieczeństwa.

Najmłodsi goście mogli również porozmawiać z ambasadorami i uczestnikami wyprawy, wykonać z nimi zdjęcia, a nawet własnoręcznie wodoodpornymi flamastrami pomalować jeden z modeli Fiata, który już 5 lipca wystartuje do Włoch spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wyprawa liczyć będzie 80 załóg i w sumie 110 pojazdów (wliczając zaplecze techniczne). 5 lipca wystartuje ze stolicy Polski i przejedzie trasą do Zatoru i Zakopanego, następnie przez Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, aby w ostatnim etapie dopłynąć promem do Włoch i dotrzeć na metę w Monte Cassino. 80 fiatów ma mocną symbolikę, ponieważ w tym roku obchodzimy 80. rocznicę zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino podczas II wojny światowej.

Wielka Wyprawa Maluchów ma zatem przed sobą bardzo ambitny cel zebrania miliona euro na pomoc dzieciom, które ucierpiały podczas wypadów drogowych.

Wspieramy tę szlachetną inicjatywę i dostarczamy coś więcej niż tylko części: jako Inter Cars, działamy prewencyjnie, edukujemy i już od najmłodszych lat uświadamiamy, jak istotne jest bezpieczeństwo na drogach.

#MALUCHYdlaMALUCHÓW #WielkaWyprawaMaluchów2024 #JedziemyZpomocą


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email