Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Ciekawostki

Korozja tarczy hamulcowej – jak zapobiegać jej powstawaniu?

2023-01-26

Rafał Majchrzak

Tarcze hamulcowe są narażone na korozję, czyli na pokrycie rdzą. W jaki sposób dochodzi do niej na powierzchni części roboczej tego elementu samochodu? Dowiedz się, jak można temu zapobiegać.

Korozja tarczy hamulcowej – kiedy do niej dochodzi?

Korozja tarcz hamulcowych to proces bardzo naturalny.  Robocza część tarcz hamulcowych najczęściej jest wykonana z żeliwa.  Niektóre tarcze są olejowane, a część pokrywana farbą. Są to sposoby zabezpieczania ich przed korozją w czasie magazynowania. Tarcze olejowane przed montażem należy dokładnie umyć i wtedy zmywa się warstwę chroniącą przed korozją. W tarczach powlekanych farba ściera się podczas procesu hamowania.

Korozja tarcz hamulcowych jest efektem działania czynników zewnętrznych. Dochodzi do niej w zmiennych warunkach atmosferycznych i powoduje rudy nalot. Co prawda rdza tarcz hamulcowych jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Jednak można ją nieznacznie ograniczyć i spowolnić jej postępowanie, o czym więcej piszemy w ostatnim akapicie.

Obniżenie skuteczności pracy układu hamulcowego w wyniku korozji tarcz hamulcowych

Jeżeli tarcza pokryta jest zbyt dużą ilością rdzy, wówczas zmniejsza się współczynnik tarcia pomiędzy tarczą i klockiem, a dzieje się tak nawet pomimo ciągłego nacisku na pedał hamulca. 

W teorii, podczas eksploatacji korozja nie musi być aż tak wielkim problemem. Przy cienkiej warstwie rdzy klocek hamulcowy może sobie z nią poradzić i zetrzeć – nawet przy jednokrotnym hamowaniu. Jednak przy mocniejszej korozji wżerowej tarcza hamulcowa może już nie pracować w odpowiedni sposób. Wtedy mechanik podejmie decyzję czy tarcze nadają się już do wymiany.

Kiedy pojawia się rdza na tarczy hamulcowej?

Rdza pojawia się najczęściej podczas dłuższego postoju auta. Żeby ją wyczyścić, należy kilka razy zahamować (w tym czasie może właśnie dojść do nieregularnej pulsacji momentu hamującego). Warstwa rdzy nie jest usuwana w jednym czasie z całej tarczy, ponieważ część robocza zmienia swój kształt (robi się bardziej chropowata). Z czasem korozja pojawia się również w miejscach styku tarczy hamulcowej z piastą oraz z kołem. W tych miejscach nie da się jednak pozbyć rdzawego osadu podczas hamowania. Trzeba liczyć się z tym, że z czasem korozja w tych miejscach zacznie ,,atakować” tarcze coraz bardziej i konieczna będzie ich wymiana. To proces nieodwracalny.

Jak zapobiegać korozji tarcz hamulcowych?

Całkowite zatrzymanie procesu korozji nie jest możliwe. W przypadku tarcz hamulcowych można jedynie nieznacznie opóźnić powstawanie rdzy. Jak to zrobić? Przede wszystkim odradzamy pozostawianie auta na dłuższy okres na postoju, szczególnie na dworze. Jeżeli samochód nie będzie ruszany przez dzień czy dwa to jeszcze w żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na tarcze i nie przyspieszy procesu powstawania korozji. Gorzej, jeśli pojazd będzie stał kilka tygodni czy miesięcy. Częste takie postoje w znaczącym stopniu przyczynią się nie tylko do powstawania rdzy na tarczach hamulcowych, ale też i innych elementach metalowych auta.

Kolejną ważną kwestią, która odłoży proces korozji w czasie jest używanie odpowiedniej chemii podczas mycia auta. Odradzamy robienie tego na przypadkowych myjniach bezdotykowych, gdzie stosuje się agresywną środki. Najlepiej korzystać ze specjalistycznych preparatów do mycia felg o neutralnym pH. Te nie muszą być drogie, zwykle kosztują kilkadziesiąt złotych. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ spryskując obręcze kół, płyn do felg osadza się również na tarczach. Jeśli będzie miał nieodpowiedni odczyn, może przyspieszyć korozję tarcz hamulcowych. Warto o tym pamiętać.


Czytaj także:

Dlaczego współpracować z Inter Cars?

Skorzystaj z katalogu Inter Cars i zapisz się do newslettera – będziesz wówczas na bieżąco ze wszystkimi produktami w naszej ofercie, które mogą pomóc ci w lepszym funkcjonowaniu warsztatu!

Zapraszamy również do udziału w konkursie w naszych kanałach w social media (Facebook, Instagram) – sprawdzisz tam wiedzę nt. układów hamulcowych, a dla tych, którzy zapoznali się z artykułem i poprawnie odpowiedzą na nasze pytania w komentarzach, rozlosujemy 3 nagrody.




Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email