Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

„Od jednej czwartej obrotu na gwincie zależy wynik”: mechanik kluczem do sukcesu

2024-07-10

Rafał Majchrzak

Są ważni w świecie motoryzacji. Pozostają w cieniu, zwykle się o nich nie mówi, ale bez nich nic by nie funkcjonowało tak, jak należy. Czy wiecie, że od zaledwie 1/4 obrotu na gwincie zależy sukces lub niepowodzenie misji, jaką jest nie tylko Rajd Dakar, ale także Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci? O to, żeby zakończyła się pełnym sukcesem dba cały zespół mechaników, bo w dużej części to w ich rękach spoczywa powodzenie tego niezwykle trudnego projektu.
fot. Konrad Placzki
fot. Konrad Placzki

Nie zapominamy o tym, jaką ważną rolę pełnią mechanicy podczas wypraw, startów w wyścigach i rajdach samochodowych. Bez nich nic zarówno w motorsporcie, jak i codziennym życiu nie było uporządkowane.

Druga w historii wyprawa Fiatów 126p, której partnerem strategicznym jest Q Service Castrol – sieć profesjonalnych serwisów samochodowych liczy aż 80 załóg.

Celem tej szlachetnej inicjatywy jest zebranie miliona euro na pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Pieniądze na rzecz potrzebujących przekazywane są m. in. poprzez zbiórki na zrzutka.pl (wpłaty na Puszkę dla Malucha Q Service Castrol możliwe są pod linkiem) i licytacje.

W trasę liczącą 3200 km udało się do włoskiego Monte Cassino w sumie 110 pojazdów, wliczając potężne zaplecze techniczne. Mechanicy pracują w dzień i w nocy, aby „Maluchy” dotarły szczęśliwie do mety.

W moich kilkudziesięciu rajdach Pucharu Świata, Dakarach i kilkuset rajdach w życiu mechanicy zawsze pracowali wtedy, kiedy ja odpoczywałem. Mam taką maksymę: „Od ¼ obrotu na gwincie zależy to, czy będzie porażka, czy sukces”. I to dzięki mechanikom zwyciężamy – dzięki ich determinacji, dokładności, a także dedykacji dla tej misji. Bo praca mechanika to nie praca, tylko misja. Bardzo dziękujemy społeczności Q Service Castrol. Dla nas jest ona w tym roku szczególnie ważna. Dziękujemy, że dołączyliście do projektu. Bądźcie z nami od teraz na koniec świata i kilometr dłużej – apeluje entuzjastycznie Rafał Sonik, zdobywca dziewięciu Pucharów Świata i zwycięzca Rajdu Dakar w klasyfikacji quadów z roku 2015.

Sobiesław Zasada (z lewej) i Rafał Sonik (z prawej) (fot. Tomasz Wilczkiewicz)

(fot. Tomasz Wilczkiewicz)

Oprócz Sonika, który pełni rolę ambasadora Wielkiej Wyprawy Maluchów dla Dzieci, po raz drugi w drogę udał się także inny legendarny zawodnik. 97-letni Longin Bielak to najstarszy uczestnik wyprawy. Za czasów kariery sportowej wszechstronny, gdyż laury kompletował nie tylko na torach wyścigowych, ale też w rajdach. Zgromadził w sumie aż 21 tytułów mistrza Polski. Setki, a nawet tysiące razy osiągał sukcesy dzięki pracy mechaników. – To praca ludzi, którzy wtedy, kiedy my śpimy, muszą pracować. Od jakości tej pracy zależy bezpieczeństwo i wynik – zauważa Sonik.

Na ogół mechanicy nie są pokazywani [w świetle kamer], nie są na świeczniku. Ale dzięki ich pracy wszystkie „Maluchy” dojeżdżają [do końca]. Zawsze doceniałem ich wkład pracy, szedłem, żeby podtrzymać ich na duchu. To misja, która nie wymaga żadnych opłat. To się robi dlatego, że się kocha ten samochód i ten zawód. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim mechanikom przygotowującym samochody. Gdyby nie oni, nie byłoby ani sukcesów, ani bezpieczeństwa – stwierdza Bielak.

Longin Bielak (z lewej) i Sobiesław Zasada (z prawej) (fot. Tomasz Wilczkiewicz)

(fot. Tomasz Wilczkiewicz)

Rafał Sonik i Longin Bielak dziękują społeczności Q Service Castrol: zobacz film na kanale Inter Cars SA na YouTube

W Wielkiej Wyprawie Maluchów dla Dzieci uczestniczą nie tylko Longin Bielak i Rafał Sonik, ale też m. in. Bartosz Ostałowski, ambasador Inter Cars i lider klasyfikacji generalnej SEMI-PRO w Driftingowych Mistrzostwach Polski 2024.

Wspieramy tę szlachetną inicjatywę i dostarczamy coś więcej niż tylko części: jako Inter Cars i Q Service Castrol działamy prewencyjnie, edukujemy i już od najmłodszych lat uświadamiamy, jak istotne jest bezpieczeństwo na drogach. Dziękujemy mechanikom za cenne wsparcie wyprawy, a także za codzienną pracę, jaką sumiennie wykonują.

#MALUCHYdlaMALUCHÓW #WielkaWyprawaMaluchów2024 #JedziemyZpomocą

Edycja 2024: Wielka Wyprawa Maluchów dla DzieciCzytaj także na stronie Inter Cars:

Druga edycja Wielkiej Wyprawy Maluchów dla Dzieci wystartowała! 80 załóg ruszyło do Monte Cassino

Wielka Wyprawa Maluchów Dla Dzieci 2024 – relacja z konferencji otwierającej drugą edycję wyjątkowego projektu


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email