Data publikacji: 2019-09-12

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – czym może zaskoczyć turystów?

Południowe wybrzeże Zatoki Perskiej, jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie – Dubaj, niezaprzeczalnie wyjątkowe miejsce. Fascynująca architektura, innowacyjne przedsięwzięcia, jedyny na świecie siedmiogwiazdkowy hotel oraz gorąca, pustynna aura i chłód luksusowych, klimatyzowanych obiektów. Niektórzy powiedzieliby bajka. Dubaj to jednak również kontrowersyjna historia jego powstania, miejsce z pewnością utożsamiające się z pieniądzem i władzą, ale czy z czymś jeszcze?

Ci, którzy planują podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, spotkają się w swoim otoczeniu z podziwem, może nawet nutką zazdrości, ale również z ostrzeżeniami i obawami. Czy słusznie?

photo-1538509372302-dc95677545c3[1].jpg
e1.jpg
e2.jpg
e4.jpg
e3.jpg
photo-1499939555716-ec66bcc4562c[1].jpg

Co powinien wiedzieć turysta udając się do Dubaju?

Dubaj to miasto, które dosłownie wyrosło z piasków pustyni i wywodzi się z kultury beduińskiej. Dziś jednak – jako jedno z siedmiu najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie i jako raj dla inwestorów oraz handlowców – przeobraziło się w kulturową mieszankę ludzi wszystkich ras i religii. Na ulicach spotkamy tam ogrom turystów, ale również Arabów w tradycyjnych diszdaszach i Arabki w abajach. Większość osób zamieszkujących Dubaj to sunnici, mieszkają tam jednak również hindusi, sikhowie oraz chrześcijanie. Jak na tę część świata jest to miejsce o wyjątkowej tolerancji i otwartości religijnej. Jednakże turyści są bezwzględnie zobowiązani do przestrzegania i przede wszystkim poszanowania islamskich praw, np.:

 • Spożywanie alkoholu jest niedozwolone w miejscach publicznych.
 • Po spożyciu większych ilości alkoholu nie zalecane są spacery po mieście.
 • Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest specjalne zezwolenie.
 • Za posiadanie i zażywanie środków odurzających grozi kara wieloletniego więzienia.
 • Publikowanie obraźliwych postów i komentarzy godzących w państwowe władze, firmy oraz obywateli ZEA, prowadzi do poważnych konsekwencji prawnych.
 • Przeklinanie i używanie obraźliwych gestów (również przez Internet), plucie na ulicę, grozi aresztowaniem lub deportacją.
 • Należy zachować szczególną ostrożność, powściągliwość i opanowanie przy kontaktach z policją lub innymi urzędnikami.
 • Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzenia do meczetów podczas modlitw (zalecane jest to wyłącznie przy zorganizowanej wycieczce, która będzie miała na to zezwolenie. Osoby odwiedzające meczet, powinny zakryć ramiona i kolana a kobietom zaleca się zakrycie głowy chustą.
 • W Dubaju i Abu Zabi akceptowane są stroje europejskie, natomiast nie należy poza obiektami turystycznymi nosić krótkich spódniczek, szortów i strojów plażowych. Lepiej unikać odkrytych ramion, kolan i brzucha.
 • Niewłaściwe jest noszenie krótkich spodenek przez mężczyzn.
 • Nie należy okazywać publicznie uczuć.
 • Nie wolno fotografować obiektów rządowych (posterunków wojskowych czy rezydencji dostojników państwowych), a także obiektów infrastruktury takich jak mosty czy porty.
 • Nie należy robić zdjęć mieszkańcom (chyba, że wyrażą na to zgodę), zwłaszcza kobietom.
 • Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową (artefaktów archeologicznych, korali a także muszli).
 • Nie należy zbyt natarczywie przyglądać się kobietom.
 • Autostop jest nielegalny, więc nie należy go próbować.
 • Należy przestrzegać podziału płci w komunikacji miejskiej (metrze) lub zamawiając taksówkę (różowe taksówki zarezerwowane są wyłącznie dla kobiet).

Poza prawami należy pamiętać, że jest to kraj pustynny, który boryka się z problemem wody pitnej. Nie należy więc pić wody nieprzegotowanej lub z kranu, a także jeść surowych potraw lub nieobranych owoców i warzyw. Flora bakteryjna jaką znają europejskie żołądki w tak ciepłym klimacie może spowodować bardzo poważne skutki zdrowotne dla turystów.

Dubaj jako miasto inwestorów i biznesu, stara się wychodzić naprzeciw turystom. Dlatego też ci, którzy będą przestrzegali lokalnych praw, nie mają się czego obawiać. Pozostaje tylko odkrywać i delektować się innością tego miejsca.

Inter Cars jako Organizator wyjazdu do Dubaju, mimo braku obowiązku szczepień do ZEA, rekomenduje konsultację zdrowotną z lekarzem medycyny podróży z odpowiednim wyprzedzeniem przed wyjazdem oraz zaleca, zapoznanie się z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.