Data publikacji: 2022-08-03

Bartosz Ostałowski na podium Driftingowych Mistrzostw Polski w Słomczynie

W ostatni weekend lipca w Słomczynie odbyła się 4. runda Driftingowych Mistrzostw Polski, zaliczana jednocześnie do klasyfikacji generalnej europejskiej ligi Drift Kings International Series. Dużą dawkę emocji zapewnił wspierany przez Inter Cars,  Bartosz Ostałowski, który dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji  zaliczył niezwykle udany występ. Bartek zwyciężył w sobotnich kwalifikacjach, a w całej rywalizacji uplasował się na 3. miejscu w klasie DC2.

4. runda DMP miała międzynarodowy charakter, czyniąc rywalizację jeszcze bardziej ekscytującą dla fanów driftingu. Zawody zostały połączone z Drift Kings International Series i Mistrzostwami FIA Strefy Europy Centralnej. W stawce mogliśmy oglądać zmagania reprezentantów Polski, Chorwacji, Cypru, Rumunii, Węgier, Litwy, Niemiec, Austrii i Czech.

Kolejny raz pogoda nie dopisała. Jedynie podczas sobotnich treningów były dobre warunki atmosferyczne, niestety po południu zaczął padać intensywny deszcz. Zmieniło to całkowicie warunki na torze, trasa była mokra i bardzo śliska. Kierowcy musieli wykazać się ogromną precyzją, aby zaliczyć bezbłędne przejazdy i zakwalifikować się do finałów w parach.

W kwalifikacjach zawodnicy mieli do dyspozycji 3 przejazdy – 1 rozgrzewkowy i 2 punktowane. W klasyfikacji uwzględniana była średnia z dwóch biegów. W pierwszej sesji kwalifikacyjnej Bartosz Ostałowski zaprezentował się bardzo dobrze. Zaliczył wszystkie strefy punktowane, a sędziowie przyznali mu 78,3 pkt, dzięki czemu prowadził po pierwszej kolejce. W drugim przejeździe Ostałowski poprawił swój wynik, zdobywając aż 88,6 pkt. Dzięki łącznej nocie 83,5 pkt zwyciężył w kwalifikacjach.

- Wygrywam kwalifikacje i to w deszczu! Niesamowicie się cieszę, ponieważ stresowałem się przed startem. Nie wiadomo było, jakie będą warunki i czego spodziewać się podczas przejazdów. Mimo to pokazałem dwa równe przejazdy i otrzymałem od sędziów satysfakcjonującą liczbę punktów. To dobry prognostyk przed finałami – podsumował Bartosz Ostałowski.

W niedzielę od rana padał deszcz, warunki na torze podczas rywalizacji w TOP 16 zapowiadały się kiepsko. Kierowcy znów mierzyli się ze śliską nawierzchnią Po krótkiej sesji treningowej i briefingu dla zawodników przyszedł czas na walkę w parach.

Zwycięstwo w kwalifikacjach zapewniło Bartoszowi Ostałowskiem tzw. byerun, czyli przejazd solo, bez przeciwnika i automatyczny awans do najlepszej „ósemki”. Jego rywalem w TOP 8 był Kamil Olbrych (Nissan Silvia S15). Po dwóch przejazdach zawodników sędziowie  długo zastanawiali się nad werdyktem i ostatecznie zarządzili dogrywkę. W dodatkowych biegach Bartosz zaprezentował lepszą linię przejazdu oraz był bliżej swojego przeciwnika, jako goniący. Taki przejazd zagwarantował Bartkowi awans do TOP 4.

W półfinale przeciwnikiem Bartosza Ostałowskiego był Mateusz Suski (Nissan Silvia S15). W pierwszym przejeździe liderem był Bartosz, a Mateusz naciskał go, jako goniący. Po zamianie stron Ostałowski stracił dystans do swojego rywala i przegrał tę rywalizację.

Kolejnym etapem była walka o 3. miejsce z Krzysztofem Koszycarzem (BMW E46). W pierwszym przejeździe Ostałowski był liderem, a  jego rywal popełnił błąd w pierwszym zakręcie  i jego auto się obróciło. Przejazd zerowy dał Bartoszowi ogromną przewagę przed drugim biegiem. Po zamianie stron Ostałowski zachował „zimną krew”, pojechał zachowawczo i  zwyciężył w tym pojedynku. Dzięki temu uplasował się na podium klasy DC2 podczas 4. rundy Driftingowych Mistrzostw Polski i ligi Drift Kings International Series.

- Mamy to! Podczas finałów emocji nie brakowało, ale wspinając się po szczeblach drabinki wylądowałem na podium. Poprawki, które wprowadziliśmy w samochodzie, zadziałały, mój zespół bardzo dobrze się spisał i nie pozostało mi nic innego, jak jechać swoje! Jestem ogromnie szczęśliwy, bo to moje pierwsze podium w bieżącym sezonie. Mam nadzieję, że rozpoczyna ono dobrą passę i podczas kolejnych startów znów zamelduję się w czołówce! – mówił Bartosz Ostałowski, ambasador Inter Cars.

Kolejna runda Driftingowych Mistrzostw Polski odbędzie się na torze Rabócsiring w Máriapócsu na Węgrzech w dniach 26-27 sierpnia 2022 r. również będzie połączona z rywalizacją w lidze Drift Kings International Series.