Data publikacji: 2020-05-11
, autor: Jacek Żytnicki

Wymiana oleju silnikowego – kiedy i po co?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Należy wymieniać go regularnie, ponieważ to właśnie olej odpowiedzialny jest za smarowanie współpracujących ze sobą części w silniku.

Wymiana oleu_Inter Cars.jpg

Wymiana oleju silnikowego to jedna z czynności, którą kierowcy czasami decydują się wykonywać samodzielnie. Dysponując odpowiednimi narzędziami i podnośnikiem lub kanałem, można oczywiście samemu wymienić olej. Zdecydowanie lepiej jednak powierzyć tę czynność mechanikom w profesjonalnym warsztacie. Nie tylko przeprowadzą oni całą operację szybko i skutecznie, ale kierowca zyska też pewność, że do silnika dobrany został olej o odpowiednich parametrach, a stary w całości został odessany.

Warto korzystać z usług profesjonalnych serwisów, które w czasie pandemii dbają o bezpieczeństwo swoich klientów. Najwyższe standardy zachowują w tym zakresie warsztaty biorące udział w akcji #pomagamypomagać, które nie tylko zaopatrzone są w środki ochronne, ale też zdobywają wiedzę o tym, jak właściwie kierować warsztatem w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem.

Czemu wymieniać olej i za co tak naprawdę odpowiada on w samochodzie?

Olej silnikowy odpowiada za:

  • redukcję tarcia pomiędzy pracującymi tłokami a cylindrami,
  • zmniejszenie oporów pracy silnika (co ma wpływ na zużycie paliwa),
  • uszczelnienie luzów pomiędzy pracującymi elementami i uszczelnienie komór spalania,
  • zmniejszenie hałasu (na skutek zmniejszonego tarcia),
  • chłodzenie pracujących elementów silnika,
  • odprowadzanie zanieczyszczeń i transportowanie ich do filtra,
  • ochronę przed korozją (oleje zawierają szereg dodatków antykorozyjnych).Olej sprawia, że części samochodu nie pracują „na sucho”. Kiedy więc zanikają jego właściwości i konieczna jest wymiana? Najprościej byłoby powiedzieć, że według zaleceń producenta, który wskazuje, co ile kilometrów przebiegu powinno wymieniać się olej oraz jaki jego rodzaj użyć. Jak w każdej regule i tu jednak wyróżnić można wyjątki, bo np. część producentów zaleca wymianę nawet co 50 tysięcy kilometrów, co wydaje się niespecjalnie trafną rekomendacją. Najlepiej zastosować więc złoty środek, a więc wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż raz do roku.

W przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi, wyposażonych w filtry cząstek stałych DPF i FAP, konieczne jest stosowanie olejów niskopopiołowych. O tym, jaki olej najlepiej dobrać do auta doskonale będą jednak wiedzieli mechanicy w warsztacie. Warto skorzystać i ich usług i wybrać przy tym bezpieczny serwis, zaangażowany w akcję #pomagamypomagać. W ten sposób zadbasz nie tylko o sprawny stan techniczny swojego auta, ale i o własne bezpieczeństwo.

#pomagamypomagać #bezpiecznywarsztat