Data publikacji: 2021-04-23
, autor: Rafał Pierzgała

Ważna zmiana! Nowe etykiety opon od 1 maja 2021 roku

W związku z wejściem w życie nowych regulacji, narzuconych przez Unię Europejską, opony sprzedawane na terenie Wspólnoty będą musiały zostać opatrzone nowymi etykietami. Co powinno się na nich znaleźć i jakie ma to przełożenie na sprzedaż opon?

nowe-przepisy---opony---1170x658.jpg

Nowe etykiety powinny informować kierowców o najważniejszych parametrach opony, które ułatwią im wybór opon paliwooszczednych i dostosowanych do przeznaczenia pojazdu. Informacje te muszą być łatwe do odczytania i zrozumienia, a także zamieszczane w materiałach promocyjnych w następującej kolejności

  • Klasa efektywności paliwowej (litera od A do E);
  • Klasa przyczepności na mokrej nawierzchni (litera od A do E);
  • Klasa (litery od A do E) i wartość pomiarowa zewnętrznego hałasu toczenia (w dB);
  • Informacja o tym, czy opona jest oponą przeznaczoną do używania w trudnych warunkach ośnieżenia (piktogram 3PMSF);
  • Informacja o tym, czy opona jest oponą mającą przyczepność na lodzie (piktogram przyczepności na lodzie).

ZOBACZ WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW! 


Nowe etykiety mają pomóc nie tylko właścicielom samochodów osobowych, ale i ciężarowych, bowiem od maja br. etykiety te będą również pojawiać się przy ciężkich oponach do pojazdów użytkowych – klasa C3.

Wyszczególnienie wszystkich tych danych ma na celu doprowadzić m.in. do oszczędności na paliwie i obniżenia emisji gazów cieplarnianych (z uwagi na dane dotyczące oporów toczenia) oraz wzrostu bezpieczeństwa na drodze.

Rozporządzenie zostało przegłosowane w Parlamencie Europejskim w 2020 roku, a przepisy zaczną obowiązywać od 1 maja 2021 roku!