Data publikacji: 2021-12-15
, autor: Mikołaj Rutkowski

Maciej Oleksowicz w debacie „E-commerce w branży motoryzacyjnej”

Dobiegł końca XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. W jednej z debat zorganizowanych w jego ramach wziął udział Prezes Zarządu Inter Cars, Maciej Oleksowicz.

XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbył się online 8 i 9 grudnia 2021 roku. Elementem wspólnym wielu sesji była ocena sytuacji branży motoryzacyjnej w okresie pandemii oraz jej perspektywy na nadchodzące lata.

Podczas dwóch dni trwania kongresu dyskusje dotyczące szczegółowych zagadnień podjęło 31 ekspertów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele najważniejszych producentów części zamiennych, dystrybutorów, a także organizacji branżowych, ministerstw i administracji państwowej. W gronie prelegentów nie mogło zabraknąć Prezesa Zarządu Inter Cars, Macieja Oleksowicza, a także Wiceprezesa Zarządu Inter Cars i jednocześnie obecnego Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Krzysztofa Soszyńskiego.

Maciej Oleksowicz wziął udział w debacie pt. „E-commerce w branży motoryzacyjnej”. Sesja została przygotowana przez „Rzeczpospolitą”, którą reprezentował redaktor zarządzający  Marcin Piasecki, przy współpracy z portalem Otomoto.pl. Obok Prezesa Inter Cars udział wzięli: Piotr Adamus, właściciel warsztatu z sieci Q Service Castrol, Piotr Grzemski z serwisu Otomoto.pl oraz Michał Roszkowski z firmy badawczej Mind & Roses.

Prezes Inter Cars, największego dystrybutora części zamiennych w Europie Środkowo-Wschodniej, podkreślił w rozmowie, że rynek aftermarket nie mierzy się z takimi trudnościami jak rynek nowych samochodów. – Dziś, gdy fabryki producentów samochodów są zamykane, aftermarket ma często lepszy dostęp do producentów, wstrzymujących dostawy na produkcję aut i dzięki temu dysponujących większymi zapasami mocy produkcyjnych dla aftermarketu – tłumaczył.

Maciej Oleksowicz przyznał jednocześnie, że przewidywanie przyszłości jest dziś wyjątkowo trudne, ponieważ mamy do czynienia z kilkoma trendami, które są wobec siebie przeciwstawne. Zaznaczył jednak, że biorąc pod uwagę bilans ekologiczny użytkowania samochodu, jego zdaniem, najlepszym wyborem jest zachowanie obecnego auta albo kupienie używanego i naprawienie go w niezależnym serwisie przy użyciu części od niezależnych dystrybutorów – wyjaśniał M. Oleksowicz.

Relacja z całej debaty opublikowana została na stronie rp.pl.

Z kolei w panelu pod tytułem „Zagrożenia dla niezależnego rynku motoryzacyjnego” jednym z prelegentów był Wiceprezes Inter Cars i obecny Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Krzysztof Soszyński. Wspólnie z nim udział w bardzo ciekawej dyskusji wzięli także Adam Kapek z firmy Moto-Profil, Sławomir Góralewski z TMD Friction oraz Bogdan Oleksiak z Ministerstwa Infrastruktury. Panel ten moderował Tomasz Bęben, Dyrektor Zarządzający SDCM.