Data publikacji: 2021-12-20
, autor: Mikołaj Rutkowski

Lista 2000 – Inter Cars w rankingu spółek z największymi przychodami

Przychody dwóch tysięcy największych firm w Polsce co roku podsumowuje dziennik „Rzeczpospolita”. W tegorocznej edycji rankingu Inter Cars zajął 42. miejsce.

Najnowsza edycja zestawienia Lista 2000 jest wyjątkowa, bo została przygotowana po analizie danych za rok 2020, w których rozpoczęła się pandemia COVID-19. W związku z jej efektami gospodarczymi spadły zyski firm uwzględnionych w rankingu – w sumie zarobiły one o 2,5% mniej niż rok wcześniej. Stało się to mimo wzrostu przychodów o 1,2%.

Zawirowania w trudnym, pandemicznym roku w różnym stopniu dotknęły firmy z poszczególnych branż. Najbardziej poszkodowani byli sprzedawcy tekstyliów oraz paliw. W tych segmentach spadek przychodów sięgnął odpowiednio 15,6% oraz 19,4%. Beneficjentami czasów lockdownu i pracy zdalnej był sektor IT, w którym zanotowano wzrost sprzedaży o prawie 19%.

Wśród spółek, które w ogóle uniknęły ograniczenia swoich zysków znalazła się Grupa Inter Cars. W 2020 roku osiągnęła ona przychody ze sprzedaży większe o 4,5% niż rok wcześniej. Związane było to m.in. z większym popytem na części zamienne i naprawy wśród właścicieli pojazdów, którzy ze względu na sytuację gospodarczą zdecydowali się dłużej użytkować swój obecny samochód zamiast kupować nowy.

Inter Cars jednym z liderów polskiej gospodarki

Przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 9,1 mld złotych zapewniły firmie Inter Cars 42. miejsce w zestawieniu Lista 2000. To kolejny ranking, w którym w minionym roku została uwzględniona spółka.

Inter Cars w 2021 roku znalazł się ponadto m.in. w pierwszej setce największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także zajął 15. miejsce w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek „Rzeczpospolitej” oraz 10. miejsce w Rankingu 100 Największych Polskich Firm Prywatnych, przygotowanym przez magazyn Forbes.