Data publikacji: 2020-05-11
, autor: Jacek Żytnicki

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu, któremu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. To właśnie od niego zależy bowiem bezpieczeństwo nasze, pasażerów i innych użytkowników dróg. Sprawne „hamulce” to podstawa do bezpiecznego poruszania się po ulicach, autostradach i wszystkich innych drogach. Warto więc zawczasu zadbać o ten element, szczególnie o klocki, które są częścią układu podatną na najszybszą eksploatację.

wymiana klocków_Inter Cars.jpg

Klocki hamulcowe to element, który zużywa się w sposób naturalny i podlega regularnej wymianie. Wchodzą one w skład układu hamulców tarczowych, które są montowane zarówno przodu, jak i z tyłu samochodu. Innym rozwiązaniem układu hamulcowego montowanego na tylnej osi auta jest system „bębnowy”. „Hamulce tarcze” w przeciwieństwie do „hamulców bębnowych” zapewniają znacznie lepszą efektywność hamowania oraz skuteczniej odprowadzają ciepło. Niestety w obu układach zużywają się elementy, a częścią która eksploatuje się najszybciej w układzie tarczowym są klocki hamulcowe. Jak często należy je zmieniać?

Wszystko zależy od wielu czynników np. od temperamentu kierowcy, czyli stylu jazdy, warunków w których eksploatujemy pojazd, stanu zużycia pozostałych elementów układu hamulcowego i jeszcze wielu innych. Przy spokojnej jeździe po mieście klocki hamulcowe powinny wystarczyć na co najmniej 30-50 tysięcy km. W przypadku dynamicznej jazdy miejskiej zazwyczaj podlegają one wymianie już po przejechaniu 10-20 tysięcy km. Z kolei spokojna jazda po trasie wymusza montaż nowych klocków po przejechaniu około 50-80 tysięcy km, a dynamiczna jazda poza miastem maksymalnie po 50 tysiącach km. Wszystko to oczywiście teoria, sam układ hamulcowy wysyła bowiem czytelne sygnały, kiedy należy wymienić w nim klocki.

Wymieniając klocki hamulcowe należy również przyjrzeć się bliżej tarczom, ponieważ one także zużywają się wraz z eksploatacją samochodu. Zakłada się, że tarcze powinny być wymieniane przy co drugiej wymianie klocków. Pracują one w bardzo trudnych warunkach, przy temperaturze dochodzącej do 600° Celsjusza, narażone są na ciągłe przeciążenia mechaniczne i nagłe zmiany warunków jazdy. Warto zadbać więc również o to, aby i one były w odpowiednim stanie, żeby każda nasza podróż miała bezpieczny finał.

Powierz swoje auto profesjonalistom, którzy zadbają o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

#pomagamypomagać #bezpiecznywarsztat

Podobne artykuły

Akcja #pomagamypomagać okiem warsztatów

Akcja #pomagamypomagać okiem warsztatów

Inter Cars Dolny Śląsk podsumowuje akcję Maska dla medyka

Inter Cars Dolny Śląsk podsumowuje akcję Maska dla medyka

Bezpieczna rodzina w podróży

Bezpieczna rodzina w podróży

Wszystko o Katalogu Online, e-Cat oraz e-Sowie

Wszystko o Katalogu Online, e-Cat oraz e-Sowie