Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Aktualności

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

2018-05-02

Od tego roku zmianie uległy zasady dostarczania danych podatkowych do Urzędu Skarbowego. Obowiązek wysłania ewidencji VAT w ramach Jednolitego Pliku kontrolnego jest po stronie mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

W ramach spotkania sieci Q-Service Truck, w dniach 12-14 stycznia 2018 r., właściciele sieci serwisowej mieli możliwość wysłuchania kompleksowej prezentacji firmy Tax Care – partnera biznesowego Inter Cars – dotyczącej aspektów Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Kogo dotyczy Jednolity Plik Kontrolny?
JPK zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Obowiązek prowadzenia ewidencji VAT wynika wprost z art. 109 Ustawy o podatku od towarów i usług. Został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów z kilku powodów, z których najważniejszym jest konieczność uszczelnienia systemu podatkowego, usystematyzowanie i przyspieszenie weryfikacji danych podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorcy posiadają stały dostęp do administracji swojej działalności i oszczędzają czas, który musieliby poświęcić na audyty lub kontrole podatkowe.

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT:
  • od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa
  • od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa
  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa
Obsługa JPK w programie e-Sowa
Mikroprzedsiębiorcy są zobligowani do wysyłania pliku JPK_VAT do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Zmiany w przepisach to okazja do wykorzystania programu e-Sowa, który generuje pliki JPK. Struktury obsługiwane przez e-Sowę to JPK_MAG oraz JPK_FA. E-Sowa nie generuje struktury JPK_VAT w związku z tym, że nie jest programem finansowo-księgowym. W przeciwieństwie do JPK_VAT, którą to strukturę należy obligatoryjnie wysyłać co miesiąc za pośrednictwem komunikacji wyłącznie w pełni elektronicznej, pozostałe struktury obsługiwane są przez program e-Sowa należy przesyłać na życzenie urzędu skarbowego. Obie te struktury, JPK_MAG oraz JPK_FA, mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą informatycznych nośników danych (płyta
DVD, pendrive itd.). Zmiany, o których mowa, są dostępne w nowej wersji programu 3.17
Szczegółowe instrukcje generowania JPK znajdują się na stronie internetowej w zakładce Nowości.

Kara za niezłożenie JPK_VAT
Niewysłanie JPK_VAT w wyznaczonym terminie może być potraktowane przez Urząd Skarbowy jako naruszenie obowiązków podatkowych. Kara za niezłożenie jest uwarunkowana prawnie i określona w art.80 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego. Podatnik niewywiązujący się ze zobowiązań, jakie niosą JPK, będzie podlegać karze grzywny do 120 stawek dziennych. Co najważniejsze, niewysłanie pliku JPK_VAT w odpowiedniej formie, w wyznaczonym terminie oraz zawarcie w nim danych nieprawdziwych może zostać uznane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Karze za niezłożenie JPK_VAT podlega wedle zasady osoba, która odpowiada w przedsiębiorstwie za sprawy finansowe. Może zostać nałożona na właścicieli firm jednoosobowych, członków zarządu lub wspólników spółek osobowych.

Powiadomienia o niezgodnościach w JPK
Jeśli w przesłanym pliku JPK_VAT wystąpią niezgodności, podatnicy otrzymają powiadomienia w postaci:
  • e-maila z adresu [email protected] – na adresy elektroniczne,
  • wiadomości tekstowej SMS – na numery telefonów, które wskazali w zgłoszeniach.
Powiadomienia będą zawierać prośbę o weryfikacje składanych plików i kontakt z właściwym Urzędem Skarbowym, aby wyjaśnić niepoprawności. Powiadomienia e-mail i wiadomości tekstowe SMS są generowane automatycznie. Prosimy nie odpowiadać na takie wiadomości.

Artykuł powstał we współpracy Tax Care i Inter Cars. W ramach wspólnego projektu klienci firmy mogą skorzystać ze specjalnej oferty księgowości dla warsztatów, która jest odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie ze sobą Jednolity Plik Kontrolny. Szczegóły na naszej stronie internetowej.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email