Data publikacji: 2021-04-07
, autor: Anna Nowak

Jak być ekspertem dla swoich klientów?

Układ kierowniczy i zawieszenie to jeden z najbardziej skomplikowanych podzespołów w każdym samochodzie. Bądź więc ekspertem dla swoich klientów. Rozmawiaj z nimi, doradzaj i proponuj rozwiązania, a z pewnością wrócą do Ciebie przy okazji kolejnej usterki.

układ zawieszenia w samochodzie osobowym.png

Czy zastanawiałeś się kiedyś czego oczekuje klient przychodząc do Twojego serwisu?

Dobrej ceny, wysokiej jakości usługi, życzliwego obsłużenia? Z pewnością tak. Najważniejszym jednak aspektem, który sprawia, że ten konkretny klient chce zostawić u Ciebie swoje auto jest zaufanie i wiara w Twoją eksperckość, profesjonalizm i doświadczenie.

Kim są Twoi klienci?

Praca mechanika samochodowego sprowadza się do tych samych założeń co praca lekarza. Kiedy trafia do Ciebie auto, przeprowadzasz wstępny wywiad, żeby dowiedzieć się, gdzie jest problem. Czasem trafiasz na osobę, która trochę zna się na samochodach i wówczas lokalizacja usterki trwa nieco krócej. Z reguły jednak Twoi klienci to laicy, których wiedza o samochodach kończy się na lokalizacji zapasowego koła lub wymianie żarówki. Wówczas po pytaniu: proszę powiedzieć co się dzieje, uzyskujesz odpowiedź w stylu: Jakoś tak dziwnie chodzi ostatnio, słychać stukania i uderzenia, ale nie wiem, gdzie. Acha i jeszcze kierownica ściąga w lewo.

Zadanie mechanika samochodowego

Po wywiadzie z właścicielem pojazdu, stawiasz wstępną diagnozę. W razie niepewności dopytujesz, np. o to jak samochód zachowuje się na wybojach lub nierównościach, co może wskazywać na zużyte lub uszkodzone amortyzatory, sprężyny lub kolumny. Jak zachowuje się podczas nagłego zatrzymania lub zmiany pasa ruchu itd.

Twoje doświadczenie i wiedza pozwalają Ci na lokalizację problemu i przejście do kolejnego etapu, czyli sprawdzenia czy diagnoza była słuszna. W następnych krokach dokonujesz potrzebnych napraw i testujesz auto przed oddaniem go klientowi.

Ostatnim elementem, o którym powinieneś zawsze pamiętać jest porada ekspercka.

Znajdź czas, aby porozmawiać z klientem i podpowiedzieć mu jak dbać o układ kierowniczy i zawieszenie. Jakie symptomy w zachowaniu samochodu mogą oznaczać problemy i przede wszystkim podkreśl w rozmowie jak ważnym dla prawidłowego działania auta, a więc i bezpieczeństwa jest zdrowy, współpracujący ze sobą zespół wszystkich elementów składających się na układ kierowniczy i zawieszenie.

Co wpływa na zużycie układu kierowniczego i zawieszenia?

Ilość aut, które obecnie poruszają się po drogach i nie zawsze skrupulatnie wykonana praca drogowców, wpływają na jakość nawierzchni jezdnych. Jeśli dodamy do tego huśtawkę temperatur w ciągu całego roku czy wody podmywające i wypłukujące dolne warstwy nawierzchni pod asfaltem, otrzymamy często ekstremalnie wymagające warunki jezdne, którym poddawany jest układ kierowniczy i zawieszenie w samochodach.


Meyle_przekładnia kierownicza bez wspomagania_E194D6

Marki specjalizujące się w częściach do układu kierowniczego

Marki takie jak Delphi, Febi, Lemförder, Meyle czy Reinhoch,  z którymi współprcuje Inter Cars, specjalizują się w częściach do układu kierowniczego i zawieszenia oraz stale testują i unowocześniają swoje produkty tak, aby mogły one sprostać warunkom eksploatacyjnym.


Reinhoch _zawieszenie i układ kierowniczy_zestaw

Co wpływa na zużycie części układu kierowniczego i zawieszenia?

Warunki zewnętrzne i jakość dróg to nie jedyne czynniki wpływające na zużycie czy też uszkodzenie części układu kierowniczego i zawieszenia. Na ich stan mają wpływ również takie elementy, jak umiejętności i nawyki kierowcy, sposób i prędkość najeżdżania na przeszkody, źle dobrane felgi, tuning oraz czas.

Jako ekspert przypomnij klientowi, że zużycie tych podzespołów wynika przede wszystkim z czasu ich eksploatacji, oraz, że o ich zużyciu nie zawsze daje znać przysłowiowe pukanie.

Jest to na tyle ważny dla bezpieczeństwa układ, że należy go raz na jakiś czas po prostu sprawdzić.

Na co należy zwracać uwagę wybierając markę części układu kierowniczego i zawieszenia?

  • Jakość części

Jakość technologii wykonania wszystkich, nawet najmniejszych elementów tego podzespołu wpływają na funkcjonowanie całego pojazdu. Dlatego wybierając takie marki jak Febi, Delphi, Meyle, Reinhoch czy Lemförder, klient otrzymuje gwarancję jakości popartą doświadczeniem i badaniami.

Sprawdź ofertę części układu kierowniczego i zawieszenia w Katalogu Online lub w mobilnym e-Catalogu Inter Cars. Nasi klienci mają obecnie wspaniałą okazję skrzystania z promocji na części układu zawieszenia. Szczegóły oraz regulaminy znajdują sie na w Katalogu Online oraz u przedstawiciela handlowego. 
Delphi_wahacz_TC1300KIT


Szeroka gama produktów polecanych marek, pozwala dobrać najlepsze i najlepiej dopasowane elementy. Nie bój się proponować swoim klientom znanych marek. Akcentuj ich doświadczenie i zgodność z normami OE, które przekładają się bezpośrednio na jakość prowadzenia pojazdu, komfort jazdy oraz bezpieczeństwo.

Coś co jest tańsze, ale gorszej jakości, z pewnością zużyje się szybciej, a przy okazji może negatywnie wpłynąć na zużycie lub uszkodzenie innych części pojazdu. W konsekwencji czego, przyczyni się do dodatkowych kosztów i tańsze stanie się droższe.

  • Sprawdź jaką wydajność produktu gwarantują producenci

Części układu kierowniczego i zawieszenia, jak wspomnieliśmy wcześniej, wystawiane są podczas całego okresu eksploatacji na ekstremalne warunki. Dlatego należy wybierać takich producentów, którzy rygorystycznie poddają swoje produkty testom, sprawdzającym ich wymiary, użyte materiały, wytrzymałość na określone obciążenia i oczywiście prawidłowość działania. Warto sprawdzić również czy wybrane części były poddawane próbom na odporność w skrajnych warunkach środowiskowych i oddziaływanie czynników powodujących korozję. Będzie to miało wpływ na ich długość eksploatacji. Pamiętaj, że dla klienta, który zostawia u Ciebie auto jesteś ekspertem, źródłem wiedzy. Może warto powiedzieć mu, dlaczego użyłeś części tego konkretnego producenta. Bądź na bieżąco z nowinkami jakie proponują producenci części. Jeśli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z Przedstawicielem Handlowym lub działem szkoleń Inter Cars, a z pewnością otrzymasz dodatkową dawkę wiedzy, która podwyższy Twoją eksperckość.
                                     FEBI_zestaw wahaczy zawieszenia przód_FE46318

  • Kompletne rozwiązania

Zanim wybierzesz producenta sprawdź, czy proponuje ci wszystko czego będziesz potrzebował. Kompleksowe zestawy ułatwią i przyspieszą Twoją pracę, zarówno na etapie zamawiania jak i montażu. Do tego produkty kupowane w kompletach zawsze są korzystniejsze cenowo.

Pamiętaj, skoro wykonujesz swoją pracę to już jesteś ekspertem. Pozwól dostrzec to innym. Bierz udział w szkoleniach organizowanych przez Inter Cars i czytaj nasze poradniki, a jeśli potrzebujesz czegoś więcej skontaktuj się ze swoim Przedstawicielem Handlowym, a my postaramy się pomóc.

Lemforder Zestaw wahacza, zawieszenie koła BANINO

Klienci Inter Cars mają obecnie wspaniałą okazję skrzystania z promocji na części układu zawieszenia. Szczegóły oraz regulaminy znajdują sie na w Katalogu Online oraz u przedstawiciela handlowego.