Data publikacji: 2021-12-14
, autor: Mikołaj Rutkowski

Inwestycja w warsztat – poznaj opcje finansowania

Podwyżki stóp procentowych NBP przekładają się na cenę produktów finansowych, w tym leasingu oferowanego klientom Inter Cars. Można jednak zabezpieczyć się przed tym ryzykiem na przyszłość, wybierając leasing ze stałym oprocentowaniem.

Inter Cars oferuje swoim klientom szeroki asortyment maszyn i urządzeń warsztatowych. Właściciele serwisów mogą więc w pełni, od A do Z, wyposażyć swoją firmę, korzystając z produktów dostępnych w sieci sprzedaży Inter Cars. Co więcej, mają do wyboru różne możliwości finansowania takich inwestycji. Wśród nich jest leasing, w tym o stałym oprocentowaniu, dzięki któremu nie trzeba obawiać się kolejnych decyzji dotyczących stóp NBP.  


Jakie korzyści niesie ze sobą leasing wyposażenia warsztatowego?

Leasing maszyn i urządzeń warsztatowych pozwala na obniżenie kosztów podatkowych i nie wymaga od przedsiębiorcy posiadana pełnej kwoty wymaganej do ich zakupu. Dopasowanie harmonogramu spłaty do indywidualnych preferencji daje z kolei szansę na okresowe zmniejszenie swojej raty, np. w miesiącach wakacyjnych, i bardziej elastyczne zarządzanie kosztami firmy.

Przy swoich zaletach umowa leasingowa, jeśli wybraliśmy jej wariant z oprocentowaniem zmiennym, wiąże się z ryzykiem wahania stóp procentowych. Alternatywą dla niej jest jednak leasing ze stałym oprocentowaniem. Firmy leasingowe współpracujące z Inter Cars umożliwiają zawieranie obu tych rodzajów umów.


Czym różni się umowa na zmiennej oraz stałej stopie?

W przypadku leasingu ze stałym oprocentowaniem umowa zawierana jest na podstawie z góry założonego wskaźnika. Zaletą tego wyboru jest gwarancja niezmienności wysokości raty, niezależnie od zmian stóp NBP. Jest to wariant mniej ryzykowny, jednak niekoniecznie tańszy, ponieważ nie wiemy, jaką wysokość będą miały stopy procentowe w przyszłości.

Umowy ze zmiennym oprocentowaniem bazują na aktualnym WIBOR, więc wysokość raty może się zmieniać wraz z jego spadkiem lub wzrostem. Jeśli stopa WIBOR będzie po kilku miesiącach wyższa niż w momencie podpisania umowy, więcej środków będziemy musieli przeznaczyć na naszą ratę leasingową. Istnieje więc ryzyko, że okaże się ona wyższa niż ta, wynikająca z umowy ze stałym oprocentowaniem.


Który wariant wybrać?

W przypadku umów na krótki okres i niskiej wartości sprzętu dobrym rozwiązaniem wydaje się być oprocentowanie zmienne. Chociaż nie można mieć gwarancji, że WIBOR w krótkim czasieznacząco nie wzrośnie, to w przedstawionej sytuacji prawdopodobieństwo, że nasza rata przekroczy poziom raty z umowy ze stałą stopą jest mniejsze niż przy długim okresie leasingowania.

Jednoznacznie wskazanie, która umowa jest bardziej opłacalna jest jednak niezwykle trudne, ponieważ zależy od czynników, na które nie mamy wpływu i które trudno jest przewidzieć. Dlatego też każda sytuacja powinna być analizowana indywidualnie.


Skontaktuj się z doradcą Inter Cars!

Jeżeli chcesz poznać bliżej nasze rozwiązania finansowe oraz  wybrać najodpowiedniejsze dla siebie, skontaktuj się z jedną z filii Inter Cars lub bezpośrednio z działem leasingu pod adresem: ic.leasing@intercars.eu.