Data publikacji: 2020-06-22
, autor: Anna Nowak

Inter Cars w czołówce dziesięciu największych polskich firm rodzinnych

Inter Cars biorąc pod uwagę skonsolidowane dane spółki, plasuje się na 4. miejscu rankingu polskich firm rodzinnych, które w 2019 r. osiągnęły najwyższy przychód ze sprzedaży.  Zestawienie przygotowane przez „Rzeczpospolitą” pokazuje, że firmą rodzinną mogą być także bardzo duże przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i poszczególnych segmentów rynku.

FIRMA RODZINNA.jpg

W „Rzeczpospolitej” czytamy, że obecnie w Polsce działa 2 miliony firm rodzinnych oraz że wypracowują one 63-72% PKB, zapewniając miejsca pracy dla ok. 8 milionów osób. Te liczby nie pozwalają marginalizować udziału tego typu przedsiębiorstw w globalnym postrzeganiu gospodarki.

Inter Cars swoje pierwsze kroki stawiał 30 lat temu, w czasach, gdy Polska zamykała rozdział PRL i rozpoczynała wolnorynkowy kapitalizm. Pojawienie się sektora prywatnego miało stać się dźwignią dla polskiej rzeczywistości. Zmiany były o tyle trudne, że musiały dotyczyć zarówno procedur oraz finansów, jak i przyzwyczajeń przedsiębiorców. Patrząc z perspektywy czasu, widać, że tym wyzwaniom doskonale sprostał Krzysztof Oleksowicz, który w 1990 r. założył Inter Cars. Od początku był to biznes z jasno wyznaczonymi celami i przemyślaną strategią. Jednak tak ogromnej ekspansji nie przewidywał prawdopodobnie w tamtych czasach nawet sam Krzysztof Oleksowicz.

Czy sukces Inter Cars był jedynie zasługą dobrej, jasno wytyczonej strategii działania?

Na pewno miało to ogromne znaczenie, ale nie było jedynym czynnikiem, który pozwolił rozwinąć niedużą na początku firmę do rangi największego dystrybutora części na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Zrównoważone i zaplanowane korzystanie z osiąganych zysków oraz nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań pozwoliły założycielowi uruchomić nowatorski w tamtych czasach system franczyzowy. Dzięki niemu firma uplasowała się wysoko ponad konkurencją oraz rozpoczęła swoją drogę jako nowoczesne i innowacyjne polskie przedsiębiorstwo.

Kolejnym przełomowym krokiem firmy było uruchomienie w 1998 r. pierwszej sieci zrzeszającej niezależne warsztaty - najpierw osobowe, a następnie ciężarowe. Millenium, rok 2000, był początkiem budowania silnej sieci sprzedaży zarówno w Polsce, jaki i poza granicami kraju. Dziś firma posiada 249 filii w kraju oraz 265 oddziałów za granicą, w tym na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, we Włoszech, w Estonii, Mołdawii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Grecji oraz Serbii. Spółka od wielu lat współpracuje z największymi producentami części i z sukcesem wprowadza na rynek nowe, innowacyjne rozwiązania.

Po okresie komunizmu i reżimu bloku wschodniego Krzysztof Oleksowicz miał możliwość osiągnąć niezależność zarówno zawodową, jak i prywatną, przekazując następnemu pokoleniu dobrze prosperującą działalności z szerokimi perspektywami na przyszłość.

Maciej Oleksowicz, kierowca rajdowy i pasjonat motoryzacji od najmłodszych lat uczestniczył w życiu firmy. Naturalnym więc krokiem rozwoju przedsiębiorstwa było przekazanie mu funkcji Prezesa w 2017 roku. Od tamtej pory, kontynuując tradycję rodzinną, prowadzi i rozwija Inter Cars jako silne przedsiębiorstwo z jasno wytyczonymi celami.  

W tym roku firma obchodząc 30-lecie istnienia, stawiając czoła kryzysowi spowodowanemu Covid-19, znów wykazała się innowacyjnością oraz doskonałymi relacjami partnerskimi i biznesowymi.

Misją firmy jest rozwój  najwyższej jakości serwisu w zakresie dostawy produktów oraz bycie liderem, który jest bliżej klienta, rozumie go, aktywnie z nim współpracuje i dzięki obustronnemu zaangażowaniu, przynosi wszystkim wymierne korzyści. Bogate 30-letnie doświadczenie, daje specjalistom w firmie możliwość dzielenia się zdobytą wiedzą, tworząc programy, webinaria i nowoczesne systemy oraz edukując i podwyższając  jakość usług branży aftermarketowej.

W opublikowanym 29 maja przez „Rzeczpospolitą” artykule, pt. „Firmy rodzinne to rodzaj specyficznego biznesu”, Inter Cars znalazł się na 7 miejscu rankingu polskich firm rodzinnych. Jednakże, jak przyznaje redakcja gazety wyniki zostały określone na podstawie danych jednostkowych spółki. Skonsolidowane dane zmieniają zajmowane przez Inter Cars miejsce o 3 punkty w górę, plasując go na 4 pozycji.

„Rzeczpospolita” przytacza wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie IFM, mówiące o tym, że pandemia Covid-19 spowodowała, iż 46% małych przedsiębiorstw rodzinnych, takich jak sklepy, warsztaty czy hotele, boi się, że nie przetrwa kolejnych 3 miesięcy. Zarząd Inter Cars jako doświadczony, wieloletni zespół natychmiast po pojawieniu się wirusa w Polsce uruchomił procedurę monitorowania, współpracy i pomocy dla warsztatów. Podstawowym założeniem programu #pomagamypomagać było stworzenie 3-etapowej współpracy z warsztatami niezależnymi, w celu wsparcia ich w tej nowej i trudnej sytuacji, jaką stworzył Covid-19.

Więcej informacji na temat programu #pomagamypomagać na stronie https://intercars.com.pl/pl/pomagamypomagac/.

Podobne artykuły

3..2..1..start! – JAPFEST 2020

3..2..1..start! – JAPFEST 2020

Leasing 3 raty x 99 zł na urządzenia wyposażenia warsztatów

Leasing 3 raty x 99 zł na urządzenia wyposażenia warsztatów

BDO, czyli co?

BDO, czyli co?

Q Service Castrol rusza z nową kampanią

Q Service Castrol rusza z nową kampanią