Data publikacji: 2021-09-17

EuroSkills - ostatnia prosta w drodze do Graz

EuroSkills to inicjatywa, która działa w naszym kraju od przeszło trzech lat. Jednym z jej głównych celów jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodych adeptów mechaniki i mechatroniki samochodowej.

1170x658 (2).png

Podstawowe założenia konkursów

Konkursy odbywają się naprzemiennie co dwa lata. Biorą w nich udział przedstawiciele takich branż jak: motoryzacja, informatyka, budownictwo, produkcja i inżynieria, moda, sztuka, florystyka czy gastronomia.  

Najbliższy konkurs EuroSkills rozpocznie się już 23 września w austriackim Graz. Reprezentacja Polski to 17zawodników, biorących udział w 16 konkurencjach. Przygotowują się oni pod bacznym okiem ekspertów i partnerów do być może jednego z najważniejszych występów w ich życiu. Apetyty na medale mamy duże. Liczymy, że uda się nam wyrównać co najmniej wynik z ostatniego turnieju w Kazaniu w 2019 roku. Przywieźliśmy wówczas srebro w konkurencji gotowanie. EuroSkills w Graz to już siódma edycja konkursu. Jednakże polscy zawodnicy wystartują w niej dopiero po raz drugi. Mimo to wierzymy w umiejętności i determinację naszych młodych zawodników i trzymamy kciuki za ich sukcesy.Biało-czerwona drużyna na zawodach międzynarodowych do tej pory miała okazję wystąpić w 2018 w Budapeszcie (EuroSkills). Polska kadra wystąpiła również w 2019 w Kazaniu na międzynarodowych zawodach WorldSkills.

Zawody te porównywane są przez uczestników, do igrzysk olimpijskich i nie można się z nimi nie zgodzić

Strefę konkursową średnio odwiedza 100 tys. osób, w ciągu 3 dni. Na austriackich arenach zmierzy się ponad 300 zawodników z 18 krajów, których oceniać będą najlepsi eksperci z całej Europy.

Wydarzenia towarzyszące igrzyskom zawodowym EuroSkills

W trakcie zawodów odbędą się różnego rodzaju prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe, a na miejsce przyjadą partnerzy i sponsorzykrajowych i międzynarodowych marek, które od lat wspierają inicjatywę, wypatrując jednocześnie najbardziej obiecujących zawodników.

- Dla młodych ludzi jest to niezwykła szansa. To nie tylko roczny dedykowany cykl szkoleń przygotowawczych, m.in.: praktyki pod okiem partnerów, dedykowane kursy techniczne i umiejętności miękkich, kursy języka angielskiego, treningi personalne, wsparcie psychologiczne, czy zgrupowania kadry, ale również możliwość budowania sieci kontaktów z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami oraz dostęp do międzynarodowego „know-how”. Wysoko wykwalifikowana kadra to podstawa każdej prężnie działającej gospodarki. Jest to również promocja narodowej myśli szkoleniowej na świecie – mówi dyrektor Biura WorldSkills Poland Katarzyna Jurkevic.
W zbliżających się zawodach polska reprezentacja, wystąpi w 16 konkurencjach (florystyka, fryzjerstwo, frezowanie CNC, spawalnictwo, instalacje elektryczne, stolarstwo, meblarstwo, dekarstwo, układanie parkietów, technologia chemiczna, technologia mody, technologia samochodowa, technologia pojazdów ciężkich, gotowanie i obsługa gości hotelowych).

Czym jest idea WorldSkills?

Zbudowana jest ona na zasadzie synergii, czyli współdziałania pomiędzy szkołami branżowymi i uczelniami technicznymi, biznesem i władzami, zarówno w rozumieniu lokalnym jak i centralnym. Na świecie organizacja WorldSkills funkcjonuje w 84 państwach od ponad 70 lat, wyznaczając trendy w kształceniu branżowym. Polska jest nowym członkiem, ale ambitnie i aktywnie działającym w strukturach międzynarodowych. Ten rok dla inicjatywy jest bardzo ważny z wielu powodów. Przed nami konkurs EuroSkills, w którym Polskę reprezentować będzie liczna grupa młodych fachowców.  – mówi dyrektor Biura WorldSkills Poland Katarzyna Jurkevic.

Co dalej?

23-24 listopada w Gdańsku, odbędą się pierwsze zawody SkillsPoland, których celem jest wyłonienie w 11 konkurencjach zawodników, którzy będą nas reprezentowali w kolejnym międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghaj 2022. To nie koniec, w WorldSkills Poland stworzyliśmy siedmioletnią strategię rozwoju marki, której jednym z głównych celów, jest organizacja EuroSkills w Polsce 2027 roku. Prace nad osiągnięciem tego celu, właśnie się rozpoczęły. – dodaje dyrektor Biura WorldSkills Poland Katarzyna Jurkevic.

W tym roku będziemy składać aplikację, która mamy nadzieję pozwoli nam ubiegać się o Euro2027, do międzynarodowych struktur WorldSkills – dodaje dyrektor Biura WorldSkills Poland Katarzyna Jurkevic.