Data publikacji: 2020-07-27
, autor: Jacek Żytnicki

Dynamiczna wymiana oleju, czyli jak poprawnie zadbać o swoją skrzynię biegów

Automatyczna skrzynia biegów jest jednym z najdroższych elementów samochodu. Nowoczesna ASB potrafi rozpoznać kierowcę, uczy się  jego stylu jazdy, adaptuje do zmiennych warunków, minimalizuje zużycie paliwa, a przy tym szybko i płynnie zmienia biegi. Tak wrażliwe urządzenie wymaga dużej dbałości. Regularna wymiana oleju w skrzyni to podstawa jej bezawaryjnej i długiej pracy. Decydując się na wymianę oleju w nowoczesnej ASB, bezwzględnie powinniśmy wybrać jej dynamiczną wersję. Należy też udać się do wyspecjalizowanego warsztatu, posiadającego niezbędny sprzęt do przeprowadzenia tej usługi.

1920x700mFILLcFFFFFF.jpg
TRANSMAX DUAL 1L.jpg
Transmax DEXRON®-VI MERCON® LV packshot.jpg
fotka_004.jpg
fotka_002.jpg
fotka_001.jpg

Pierwotnie dynamiczna wymiana oznaczała sposób wymiany oleju, w którym spuszczano ze skrzyni biegów stary olej i uzupełniano nowym, rozszczelniano układ chłodzenia skrzyni biegów i uruchamiano silnik. Wskutek tych działań, z nieszczelnego układu chłodzenia wylewał się olej. Taki sposób wymiany pozwalał na wymianę niemal całego oleju w skrzyni automatycznej. Było to rozwiązanie wystarczające, jednak intensywne mieszanie się olejów przez brak odpowiedniej kontroli nad procesem przez częste odpalanie i gaszenie samochodu (przerywanie procesu wymiany) powodowały bardzo duże i niepotrzebne jego zużycie.

Obecnie olej dystrybuują urządzenia, które podpięte do układu chłodzenia ASB usuwają stary płyn i w tym samym czasie podają dokładnie tę samą ilość świeżego oleju ATF. Dzięki temu zabiegowi nie ma konieczności wyłączania samochodu, ponieważ poziom oleju w skrzyni biegów nie spada i nie ulegnie ona zapowietrzeniu. Skutkuje to wyraźnym zmniejszeniem ilości oleju potrzebnego do przeprowadzenia wymiany.

Do procedury dynamicznej wymiany wprowadzono funkcję płukania skrzyni biegów. Polega ona na tym, że jeszcze przed wymianą oleju, przy uruchomionym silniku, skrzynia biegów pompuje płyn do maszyny, w której znajduje się specjalny zestaw filtrów wyłapujących jego zanieczyszczenia. Dzięki temu możliwe jest usunięcie najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń oraz odfiltrowanie z zanieczyszczeń starego oleju, co skutkuje kolejnym zmniejszeniem ilości świeżego oleju ATF wymaganego do pełnej wymiany. W celu jeszcze efektywniejszego płukania i skrócenia czasu wymiany wprowadzono funkcję podawania detergentu płuczącego do skrzyni biegów, który ułatwia i przyspiesza proces wypłukiwania zanieczyszczeń oraz odseparowywania ich w filtrach maszyny do dynamicznej wymiany oleju. Jest to funkcja niezwykle przydatna, jednak stosowana bez odpowiedniej wiedzy i rozwagi może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów.

Warto zadbać i wymienić olej w skrzyni biegów. Częstotliwość wymian jest zróżnicowana dla producentów i waha się w przedziałach między 60-90 tys. kilometrów.

Inter Cars SA ma w swojej ofercie zarówno urządzenia do wymiany dynamicznej, jak i oleje ATF w różnych pojemnościach do wszystkich aut. 

W Katalogu Online bardzo łatwo i intuicyjnie dobrać można produkt wybierając markę, model oraz pojemność pojazdu.