Data publikacji: 2020-09-23

Czyje amortyzatory montujesz? Wybór naprawdę ma znaczenie.


Monroe, część DRiVTM Incorporated, Tenneco Inc.  wiodący światowy dostawca części zamiennych i wyposażenia oryginalnego, jest jednym z najbardziej zaufanych dostawców technologii zawieszenia dla praktycznie wszystkich pojazdów we wszystkich segmentach. Związek tej marki z technologiami stosowanymi na rynku części oryginalnych i zamiennych stanowi kluczową korzyść dla klientów Monroe.

approval_1.jpg
June-blog-shockcomp.jpg

"Oryginalne wyposażenie" lub "OE" to termin, z którym najprawdopodobniej spotykasz się podczas doboru zamiennej części. Innym popularnym terminem jest "aftermarket". Zrozumienie różnic - a w niektórych przypadkach podobieństw - między tymi terminami jest kluczem do wyboru odpowiedniego amortyzatora zamiennego. Części OE to te, które zostały zainstalowane w fabryce podczas procesu montażu pojazdu. Kiedy pojazd był nowy, był wyposażony w cztery amortyzatory OE. Części OE są produkowane przez dostawców, którzy spełnili surowe normy jakości i wytrzymałości producenta pojazdu. Części z rynku wtórnego to komponenty zaprojektowane specjalnie dla rynku napraw i wymiany. Komponenty te mogą różnić się jakością i wydajnością w zależności od wielu czynników, w tym doświadczenia producenta. Najlepszym podejściem jest znalezienie wysokiej jakości części na rynek części zamiennych, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez szanowanego dostawcę, który produkuje również części OE. Innymi słowy, kiedy nadchodzi czas wymiany amortyzatorów, ważne jest, aby wiedzieć, na czyje produkty będziesz mógł liczyć pod względem bezpiecznego i niezawodnego działania na drodze. 

Ponad 100 lat temu Monroe zostało założone w Stanach Zjednoczonych. W ciągu pierwszej dekady istnienia Monroe stało się jedną z dominujących marek amortyzatorów dla rynku OE i części zamiennych. W 1926 roku firma wprowadziła na rynek Monroe "Shock Eliminator", który wkrótce zastąpił sprężyny zawieszenia we wczesnych pojazdach osobowych. W 1929 roku Monroe wynalazł amortyzator o podwójnym działaniu, wczesną wersję amortyzatorów spotykanych w dzisiejszych pojazdach. Pełne stulecie i miliony klientów później, Monroe jest jednym z największych dostawców amortyzatorów montowanych w zakładach produkcyjnych i warsztatach samochodowych na całym świecie. Tylko w 2019 roku Monroe wyprodukowało ponad 100 milionów amortyzatorów, a szacowane 800 milionów* kilometrów dziennie pokonywanych jest na tych zaufanych produktach. Co piąty* pojazd produkowany na świecie jest oryginalnie wyposażony w amortyzatory Monroe, co jest ostatecznym potwierdzeniem zaangażowania marki w jakość i innowacyjność.

Powiązanie technologii OE z technologią rynku części zamiennych jest kluczową korzyścią wynikającą z wyboru amortyzatorów Monroe. Jako dostawca OE, Monroe zyskuje wgląd w określone przez producentów pojazdów cechy użytkowe i właściwości jezdne nowych modeli samochodów. Odpowiadające im amortyzatory Monroe OE odgrywają ważną rolę w pomaganiu producentom samochodów w zapewnieniu najwyższej jakości wrażeń z jazdy. Po latach, kiedy wiele z tych pojazdów wchodzi w cykl napraw na rynku wtórnym, ich użytkownicy mogą liczyć na dostępność oryginalnych amortyzatorów Monroe na rynku części zamiennych, wykorzystujących te same technologie charakterystyczne dla danego pojazdu. Wiedza w zakresie produktów OE wynika ze współpracy z wieloma wiodącymi producentami pojazdów na świecie. Spełnienie wymagań OE jest niezwykle trudne; oznacza to utrzymanie intensywnego nacisku na jakość na każdym etapie procesu inżynieryjnego i produkcyjnego. W rezultacie każdy amortyzator Monroe jest projektowany i produkowany przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów pracujących w najnowocześniejszych obiektach, w tym w rozbudowanym europejskim kompleksie produkcyjnym OE i rynku części zamiennych w Gliwicach.

Zawieszenia pojazdów z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Jednym z wiodących trendów jest przyjęcie wysoce zaawansowanych zawieszeń sterowanych elektronicznie, które nieustannie wyczuwają i reagują na zmiany w prowadzeniu pojazdu. Marka Monroe® Intelligent Suspension jest wiodącym graczem w tej szybko rozwijającej się kategorii OE, oferując szereg półaktywnych systemów zawieszenia obejmujących różne typy samochodów osobowych, w tym modele firm Audi, BMW, Dacia, Daimler, Ford, Infiniti, Isuzu, Jaguar, Lada, Land Rover, Mazda, Mercedes-Benz, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen i Volvo. Aby wspierać klientów, których pojazdy są wyposażone w jedno z tych półaktywnych systemów zawieszenia, Monroe oferuje również innowacyjne, łatwo wymienialne amortyzatory z układem elektronicznym Monroe Intelligent Suspension RideSense™ dla rynku części zamiennych.  Te zespoły "plug-and-play" są identyczne z amortyzatorami elektronicznymi montowanymi jako oryginalne wyposażenie w wielu popularnych modelach pojazdów, dzięki czemu klienci mogą liczyć na podobnie doskonałą charakterystykę prowadzenia i jazdy po naprawie.

Wprowadzenie amortyzatorów z elektronicznym sterowaniem Monroe RideSense to tylko najnowsze z niezliczonych innowacji w zakresie właściwości jezdnych tej legendarnej marki. Tak jak inżynierowie Monroe współpracują codziennie z producentami pojazdów w celu zaprojektowania i zapewnienia doskonałej charakterystyki jazdy w nowych modelach, tak i oni wykorzystują w amortyzatorach Monroe na rynku części zamiennych wiele swoich najnowszych pomysłów inspirowanych OE, w tym konwencjonalne pasywne (nieelektroniczne) amortyzatory, zawory i dodatki do zaworów. Jedną z najnowszych innowacji Monroe dla rynku OE jest zawór Monroe RideRefine™ RC1, który wykorzystuje tłumienie zależne od częstotliwości ruchów kół.  Ta nowa technologia zaworowa jest teraz dostępna w wielu amortyzatorach pasywnych Monroe montowanych jako wyposażenie oryginalne.

Każdy model pojazdu jest zaprojektowany tak, aby zapewnić wyjątkowe wrażenia z jazdy i prowadzenia. Inżynierowie od amortyzatorów Monroe OE spełniają te wymagania, projektując innowacyjne, wysokiej jakości amortyzatory dla każdego odpowiedniego modelu. To samo podejście można zaobserwować w asortymencie części zamiennych Monroe, gdzie każdy amortyzator jest zaprojektowany i dopasowany tak, aby zapewnić prawdziwą przyjemność z jazdy w oryginalnym stylu. Przez ponad sto lat podejście to pomogło uczynić Monroe wiodącym wyborem wśród producentów pojazdów, mechaników i - przede wszystkim - kierowców na całym świecie.

Podobne artykuły

Strategiczna współpraca Total Lubrifiants i Grupy Kapitałowej Inter Cars

Strategiczna współpraca Total Lubrifiants i Grupy Kapitałowej Inter Cars

Zapraszamy do lektury 87. wydania IC Wiadomości

Zapraszamy do lektury 87. wydania IC Wiadomości

Zużyty przegub kulowy? Oto jak można to sprawdzić

Zużyty przegub kulowy? Oto jak można to sprawdzić

Q Service Castrol – Dlaczego warto przyłączyć się do sieci?

Q Service Castrol – Dlaczego warto przyłączyć się do sieci?