Data publikacji: 2020-09-23

Czyje amortyzatory montujesz? Wybór naprawdę ma znaczenie.


Monroe, część DRiVTM Incorporated, Tenneco Inc.  wiodący światowy dostawca części zamiennych i wyposażenia oryginalnego, jest jednym z najbardziej zaufanych dostawców technologii zawieszenia dla praktycznie wszystkich pojazdów we wszystkich segmentach. Związek tej marki z technologiami stosowanymi na rynku części oryginalnych i zamiennych stanowi kluczową korzyść dla klientów Monroe.

approval_1.jpg
June-blog-shockcomp.jpg

"Oryginalne wyposażenie" lub "OE" to termin, z którym najprawdopodobniej spotykasz się podczas doboru zamiennej części. Innym popularnym terminem jest "aftermarket". Zrozumienie różnic - a w niektórych przypadkach podobieństw - między tymi terminami jest kluczem do wyboru odpowiedniego amortyzatora zamiennego. Części OE to te, które zostały zainstalowane w fabryce podczas procesu montażu pojazdu. Kiedy pojazd był nowy, był wyposażony w cztery amortyzatory OE. Części OE są produkowane przez dostawców, którzy spełnili surowe normy jakości i wytrzymałości producenta pojazdu. Części z rynku wtórnego to komponenty zaprojektowane specjalnie dla rynku napraw i wymiany. Komponenty te mogą różnić się jakością i wydajnością w zależności od wielu czynników, w tym doświadczenia producenta. Najlepszym podejściem jest znalezienie wysokiej jakości części na rynek części zamiennych, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez szanowanego dostawcę, który produkuje również części OE. Innymi słowy, kiedy nadchodzi czas wymiany amortyzatorów, ważne jest, aby wiedzieć, na czyje produkty będziesz mógł liczyć pod względem bezpiecznego i niezawodnego działania na drodze. 

Ponad 100 lat temu Monroe zostało założone w Stanach Zjednoczonych. W ciągu pierwszej dekady istnienia Monroe stało się jedną z dominujących marek amortyzatorów dla rynku OE i części zamiennych. W 1926 roku firma wprowadziła na rynek Monroe "Shock Eliminator", który wkrótce zastąpił sprężyny zawieszenia we wczesnych pojazdach osobowych. W 1929 roku Monroe wynalazł amortyzator o podwójnym działaniu, wczesną wersję amortyzatorów spotykanych w dzisiejszych pojazdach. Pełne stulecie i miliony klientów później, Monroe jest jednym z największych dostawców amortyzatorów montowanych w zakładach produkcyjnych i warsztatach samochodowych na całym świecie. Tylko w 2019 roku Monroe wyprodukowało ponad 100 milionów amortyzatorów, a szacowane 800 milionów* kilometrów dziennie pokonywanych jest na tych zaufanych produktach. Co piąty* pojazd produkowany na świecie jest oryginalnie wyposażony w amortyzatory Monroe, co jest ostatecznym potwierdzeniem zaangażowania marki w jakość i innowacyjność.

Powiązanie technologii OE z technologią rynku części zamiennych jest kluczową korzyścią wynikającą z wyboru amortyzatorów Monroe. Jako dostawca OE, Monroe zyskuje wgląd w określone przez producentów pojazdów cechy użytkowe i właściwości jezdne nowych modeli samochodów. Odpowiadające im amortyzatory Monroe OE odgrywają ważną rolę w pomaganiu producentom samochodów w zapewnieniu najwyższej jakości wrażeń z jazdy. Po latach, kiedy wiele z tych pojazdów wchodzi w cykl napraw na rynku wtórnym, ich użytkownicy mogą liczyć na dostępność oryginalnych amortyzatorów Monroe na rynku części zamiennych, wykorzystujących te same technologie charakterystyczne dla danego pojazdu. Wiedza w zakresie produktów OE wynika ze współpracy z wieloma wiodącymi producentami pojazdów na świecie. Spełnienie wymagań OE jest niezwykle trudne; oznacza to utrzymanie intensywnego nacisku na jakość na każdym etapie procesu inżynieryjnego i produkcyjnego. W rezultacie każdy amortyzator Monroe jest projektowany i produkowany przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów pracujących w najnowocześniejszych obiektach, w tym w rozbudowanym europejskim kompleksie produkcyjnym OE i rynku części zamiennych w Gliwicach.

Zawieszenia pojazdów z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Jednym z wiodących trendów jest przyjęcie wysoce zaawansowanych zawieszeń sterowanych elektronicznie, które nieustannie wyczuwają i reagują na zmiany w prowadzeniu pojazdu. Marka Monroe® Intelligent Suspension jest wiodącym graczem w tej szybko rozwijającej się kategorii OE, oferując szereg półaktywnych systemów zawieszenia obejmujących różne typy samochodów osobowych, w tym modele firm Audi, BMW, Dacia, Daimler, Ford, Infiniti, Isuzu, Jaguar, Lada, Land Rover, Mazda, Mercedes-Benz, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen i Volvo. Aby wspierać klientów, których pojazdy są wyposażone w jedno z tych półaktywnych systemów zawieszenia, Monroe oferuje również innowacyjne, łatwo wymienialne amortyzatory z układem elektronicznym Monroe Intelligent Suspension RideSense™ dla rynku części zamiennych.  Te zespoły "plug-and-play" są identyczne z amortyzatorami elektronicznymi montowanymi jako oryginalne wyposażenie w wielu popularnych modelach pojazdów, dzięki czemu klienci mogą liczyć na podobnie doskonałą charakterystykę prowadzenia i jazdy po naprawie.

Wprowadzenie amortyzatorów z elektronicznym sterowaniem Monroe RideSense to tylko najnowsze z niezliczonych innowacji w zakresie właściwości jezdnych tej legendarnej marki. Tak jak inżynierowie Monroe współpracują codziennie z producentami pojazdów w celu zaprojektowania i zapewnienia doskonałej charakterystyki jazdy w nowych modelach, tak i oni wykorzystują w amortyzatorach Monroe na rynku części zamiennych wiele swoich najnowszych pomysłów inspirowanych OE, w tym konwencjonalne pasywne (nieelektroniczne) amortyzatory, zawory i dodatki do zaworów. Jedną z najnowszych innowacji Monroe dla rynku OE jest zawór Monroe RideRefine™ RC1, który wykorzystuje tłumienie zależne od częstotliwości ruchów kół.  Ta nowa technologia zaworowa jest teraz dostępna w wielu amortyzatorach pasywnych Monroe montowanych jako wyposażenie oryginalne.

Każdy model pojazdu jest zaprojektowany tak, aby zapewnić wyjątkowe wrażenia z jazdy i prowadzenia. Inżynierowie od amortyzatorów Monroe OE spełniają te wymagania, projektując innowacyjne, wysokiej jakości amortyzatory dla każdego odpowiedniego modelu. To samo podejście można zaobserwować w asortymencie części zamiennych Monroe, gdzie każdy amortyzator jest zaprojektowany i dopasowany tak, aby zapewnić prawdziwą przyjemność z jazdy w oryginalnym stylu. Przez ponad sto lat podejście to pomogło uczynić Monroe wiodącym wyborem wśród producentów pojazdów, mechaników i - przede wszystkim - kierowców na całym świecie.