Data publikacji: 2020-05-22
, autor: Anna Nowak

Bądź Eko

Przed pandemią koronawirusa ochrona środowiska i szeroko pojmowana ekologia były modnym i często poruszanym tematem. Dziś nasze głowy zaprzątają inne problemy. To nie znaczy jednak, że dbanie o środowisko można odłożyć na później.

eko.jpg

Inter Cars pomaga i edukuje swoich pracowników i partnerów w czasach walki z wirusem, nie zapomina jednak również o tym, że kiedy to wszystko się skończy, nie tylko firmy, ale i nasza planeta, będą potrzebowały pomocy. Niestety w ferworze walki z Covid-19 świat zapomniał o ekologii. Jak mawia stare przysłowie: w przyrodzie nic nie ginie. Dodatkowe śmieci, które produkujemy, przebywając w domach, wzmożone zakupy, jednorazowe rękawiczki, maseczki, plastikowe przegrody itp. to wszystko, wróci do nas w postaci ogromnych ilości odpadów. Widoczne będzie to nie tylko w prywatnych gospodarstwach, ale również w Twoim warsztacie. Już niedługo rzeczywistość zweryfikuje prawdę i oddzieli firmy, które ekologię traktują jako chwyt marketingowy od tych, dla których naprawdę istotny jest charakter proekologiczny.

Do której kategorii należy Twój biznes?

Pamiętaj z Nami dbanie o środowisko jest zdecydowanie prostsze.

Skorzystaj z usługi Bio Service i w wygodny, zgodny z prawem sposób, zutylizuj wszystkie odpady.

Z nami oszczędzisz czas i pieniądze, zminimalizujesz formalności dzięki aplikacji BS BIO i zawsze blisko siebie będziesz miał wykwalifikowanego doradcę, który podpowie ci jak działać proekologicznie i zgodnie z obowiązującymi zasadami administracyjno-prawnymi.

Jeśli chcesz prowadzić działalność bezpiecznie i zgodnie z prawem, sprawdź czy spełniasz normatywne obowiązki z poniższych obszarów. Wszystkie najważniejsze informacje znajdzieszTUTAJ.

Jaki wpływ na świat i ekologię ma i będzie miała pandemia Covid-19 oraz jakie obowiązki ciążą na polskich przedsiębiorcach.

  • Badacze twierdzą, iż pandemia spowodowała spadek emisji CO2 w Chinach o jedną czwartą. Taką sytuację odnotowują wszystkie kraje o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Przełoży się to pozytywnie na stan wód, gleb, a co za tym idzie zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt. Mieszkańcy Wenecji pierwszy raz od bardzo dawna znów mogą oglądać ryby pływające w kanałach, ponieważ woda w ciągu ostatnich kilku miesięcy przestała być mętna i śmierdząca. Do rzymskich fontann wróciły dzikie kaczki, a w warszawskim parku skaryszewskim na początku maja pojawił się łoś, który wybrał się na spokojny, nocny spacer z podstołecznych lasów.
  • Zatrzymanie gospodarcze zmniejszyło również zużycie złóż naturalnych, co z pewnością będzie miało odzwierciedlenie w ogólnych statystykach dotyczących kryzysu klimatycznego.
  • Uziemienie samolotów, które są jednymi z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska przełoży się na poprawę problemów związanych z ocieplaniem się klimatu.
  • Badacze twierdzą, że część nawyków, które sprawdziły się przez ostatnie 2 miesiące, np. praca zdalna, czy przeniesienie wielu działań na płaszczyznę on-line, może otworzyć pracodawców na nowe formy funkcjonowania i pozwolić np. na zmniejszenie ruchu samochodowego, emisji spalin czy

Niestety pomimo tych statystyk bilans końcowy nie wychodzi in plus. Jakie zagrożenia czekają świat w związku z pojawieniem się Covid-19?

  • Problemy gospodarcze spowolnią rozwój inwestycji w energetykę odnawialną. Jest ona bowiem dużo bardziej wymagająca i przede wszystkim droższa, a przedsiębiorstwa, które do tej pory przeznaczały część budżetu na wykorzystanie energetyki odnawialnej dziś przesuwają środki na utrzymanie swojej płynności finansowej. Taka sama sytuacja dzieje się w przypadku pieniędzy publicznych. Miasta i gminy, które planowały dofinansowania dla firm i osób prywatnych, chcących wykorzystywać energię odnawialną, dziś zawiesiły niemal wszystkie swoje działania na tej płaszczyźnie.
  • Produkcja jednorazowych środków higienicznych maseczek czy rękawiczek to ogromny przyrost śmieci. W wielu miejscach brakuje koszy, do których powinny trafić odpadki. Te, które trafiają do śmieci, są źle segregowane i na końcu źle składowane. Nie sprzyja tu również pora roku, obfitująca w wiatry, roznoszące śmieci po całym kraju.
  • Powrót do wszechobecnego plastiku zaprzepaści wieloletnią pracę nad eliminowaniem tworzysz sztucznych z codziennego obiegu.
  • Sytuacja ekonomiczna wielu firm skupiła się na potrzebie podstawowej, czyli przetrwaniu. Potrzeby takie jak ekologia przestały być istotne.
  • Niepewność rynku spowodowała, że zrównoważone zakupy, zarówno osób indywidualnych, jak i firm, przestały obowiązywać. Kupujemy dużo, na zapas, często bez planowania, ponieważ boimy się deficytów produktów, podwyżek cen itp. To czego nie wykorzystamy stanie się kolejnym śmieciem.

Odkąd zaczęła się światowa walka z koronawirusem wszystkie media przekazują informacje o tym, aby używać jednorazowych maseczek i rękawiczek. Wiemy jednak, że wiele firm ma problem z określeniem tego, gdzie mają je wyrzucać.

Otóż, zużytych jednorazowych rękawiczek i maseczek NIE WYRZUCAMY  do koszów z tworzywem sztucznym, ale do odpadów zmieszanych.

Obowiązkiem firm jest zapewnienie pracownikom i klientom jednorazowych rękawiczek, nigdzie jednak nie określa się szczegółowo zapisu o obowiązkowym koszu na rękawiczki czy maseczki, które zdejmujemy wychodząc z biura, sklepu czy warsztatu. Z tego powodu po ulicach od przeszło półtora miesiąca fruwają rozrzucone zużyte odpadki, które poza tym, że są po prostu śmieciami, mogą przenosić wirus, przed którym staramy się uchronić.

Pomimo walki o finanse i klientów, nie zapominajmy o podstawowych zasadach działań ekologicznych. Sortujmy śmieci, usuwajmy je zgodnie z obowiązującymi zasadami, dbajmy o to, aby oszczędzać energię i wodę, działajmy w sposób przemyślany i logiczny. Tylko wtedy po zakończonej walce z wirusem Covid-19 nie wpadniemy w kolejne kłopoty.