Logotype of Inter CarsLogotype claim of Inter Cars
  1. Poradniki

Odczyt informacji o ilości i oznaczeniach miejsc montażu czujników tlenu z systemu OBDII/EOBD

2017-02-21

W artykule opiszemy proces  odczytu informacji o ilości i oznaczeniach miejsc montażu czujników tlenu
Informacje o: 1 - ilości czujników tlenu; 2 - oznaczeniach czujników tlenu, zamontowanych w układzie wylotowym silnika, można odczytać czytnikiem OBD ze sterownika zespołu napędowego. Rysunek przedstawia odczyt tych informacji, z wykorzystaniem funkcji „Status”, czytnika AMX550 firmy Automex.
Jest on możliwy, z wykorzystaniem czytnika OBD. Z informacji o ilości czujników tlenu zamontowanych w układzie wylotowym silnika (1, rys.6) dowiadujemy się również, ile oznaczeń miejsc montażu czujników tlenu (2) powinniśmy odczytać z systemu OBDII/EOBD. Analizując oznaczenia czujników tlenu (2) należy najpierw określić, ile regulacyjnych czujników tlenu jest w układzie wylotowym silnika. Mają one oznaczenia O2S BXS1 lub O2S X1, w których X oznacza nr bloku cylindrów. Ilość bloków cylindrów, na którą jest podzielony silnik, jest równa ilości regulacyjnych czujników tlenu.

Znając ilość bloków cylindrów silnika, ilość regulacyjnych czujników tlenu, oznaczenia czujników tlenu oraz możliwe rozwiązania konstrukcyjne układów wylotowych silników z systemem OBDII/EOBD (rys. od 2 do 5), można przewidzieć, jak jest skonstruowany układ wylotowy silnika i ile konwerterów katalitycznych lub ich zespołów, jest w nim zamontowanych. Używam słowa „przewidzieć”, bo w nowoczesnym samochodzie, bez demontażu osłon silnika lub obejrzenia samochodu od dołu, często trudno jest zobaczyć całość układu wylotowego i wszystkie jego elementy. Myląca przy określaniu budowy układu wylotowego może być ilość końcówek układu wylotowego. Wiedza o ilości bloków cylindrów, ilości i miejscu montażu czujników tlenu oraz konwerterów katalitycznych jest niezbędna do interpretacji parametrów bieżących odczytywanych ze sterownika.

Czas wtrysku


Czas wtrysku, to czas trwania impulsu elektrycznego, który otwiera wtryskiwacz benzyny. Nie jest to równoznaczne z czasem, przez który wtryskiwacz jest rzeczywiście otwarty. Obliczona przez sterownik wartość czasu wtrysku, pozwala na wtryśnięcie dawki paliwa o przewidzianej w programie sterownika objętości, tylko wówczas, gdy:

• ciśnienie w listwie paliwa zasilającej wtryskiwacze benzyny jest prawidłowe;
• wtryskiwacz benzyny jest sprawny pod względem mechanicznym i elektrycznym;
• wtryskiwacz benzyny jest zanieczyszczony w stopniu niewpływającym istotnie na jego pracę i objętość wtryskiwanej dawki paliwa.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Send by email
Infolinia
801 80 20 20
Pon-Pt 8:00 - 18:00
Sob 9:00 - 13:00
Klienci flotowi:
22 714 14 14
Logo Inter Cars
Inter Cars S.A.
ul. Gdańska 15,
Cząstków Mazowiecki,
05-152 Czosnów
+48 22 714 17 10
+48 22 714 17 12
[email protected]

Powered by IC Developers Team © 2024 Inter Cars

Polityka cookiesFAQ RODOInformacja o przetwarzaniu danych
LinkedIn
Instagram
Youtube
Facebook